Eksperci: antykoncepcja bez estrogenu to alternatywa dla kobiet w czasie pandemii

FARMAKOTERAPIA

Autor: IBX/rynekaptek.pl   07-09-2020, 14:21

Eksperci: antykoncepcja bez estrogenu to alternatywa dla kobiet w czasie pandemii Pigułka z drospirenonem, nie zawierająca estrogenu, stanowi alternatywę w zakresie antykoncepcji hormonalnej w dobie pandemii (Fot. Archiwum)

Pandemia nie pozostaje bez wpływu również na obszar poradnictwa w zakresie antykoncepcji hormonalnej. Ze względu na towarzyszące koronawirusowi zaburzenia prozakrzepowe eksperci rekomendują zastosowanie takiej metody antykoncepcji, która ma wysoki profil bezpieczeństwa.

Publikowane przez ostatnie lata badania pokazały, że złożona antykoncepcja hormonalna (estrogenowo-progestagenowa) zwiększa ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ). W przebiegu zapalenia płuc wywoływanego przez COVID-19, we wszystkich stadiach, wzrasta ilość podobnych powikłań. Dlatego środowiska naukowe zwracają uwagę na konieczność zmian w tym obszarze.

W wyborze metody należy uwzględnić przede wszystkim wspomniany profil bezpieczeństwa oraz, co istotne w obecnym czasie, jej dostępność. Antykoncepcja długoterminowa wymagająca aplikacji podczas tradycyjnej wizyty, cieszy się obecnie mniejszym powodzeniem niż doustna antykoncepcja hormonalna, czy wskazywana jako jedna z najczęstszych metod, prezerwatywa.

Dostępna w Polsce od niedawna doustna pigułka antykoncepcyjna z drospirenonem, nie zawierająca estrogenu, stanowi alternatywę w zakresie antykoncepcji hormonalnej dla kobiet w dobie pandemii COVID-19. Ten rodzaj antykoncepcji hormonalnej przeznaczony jest również dla kobiet narażonych na zakażenie SARS-CoV-2. Jak pokazują badania, pigułki te nie niosą ze sobą dodatkowego ryzyka w zakresie wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych, których liczba wzrasta we wszystkich stadiach choroby COVID-19.

Pigułka z drospirenonem bez estrogenu została wprowadzona na rynek amerykański w 2019, natomiast na rynku europejskim, w tym również polskim, jest dostępna od lutego 2020 roku. Badania kliniczne wykazały skuteczność pigułki oraz udowodniły wysoki profil bezpieczeństwa, także wśród kobiet z grupy wysokiego ryzyka.

- Dostępna od niedawna w Polsce pigułka z drospirenonem bez estrogenu (EFDP, ang. Estrogen Free Drospirenone Pill) stanowi bezpieczną opcję antykoncepcji w czasie pandemii COVID-19 ze względu na brak estrogenu oraz zawartości 4 mg drospirenonu. W porównaniu z tabletką POP (ang. Progestogen Only Pill) stosowanie tabletki zawierającej 4 mg DRSP nie powoduje zwiększenia stężenia D-dimerów. Właśnie ten parametr jest jednym z najbardziej istotnych markerów w przypadku COVID-19 - wyjaśnia prof. Tomasz Paszkowski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH