Eksperci: bez wsparcia państwa trudno liczyć na rozwój biotechnologii

FARMAKOTERAPIA

Autor: Nauka w Polsce.PAP/rynekaptek.pl   20-10-2017, 13:42

Eksperci: bez wsparcia państwa trudno liczyć na rozwój biotechnologii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rozwój przemysłu biotechnologicznego w Polsce wymaga wsparcia ze strony państwa; trzeba mieć jednak świadomość ryzyka tych inwestycji - mówili eksperci podczas debaty, która odbyła się w czwartek, 19 października w Pałacu Prezydenckim.

Panel dyskusyjny "Biotechnologia – jakie korzyści dla Polski?" był częścią konferencji "Technologie przyszłości. Biotechnologia". Wzięli w niej udział przedstawiciele nauki i biznesu.

Instrumenty, które mają wspierać rozwój biotechnologii, tworzone są w ramach Programu Rozwoju Biotechnologii (PRB). Podczas konferencji zaprezentował je prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. - Celem Programu Rozwoju Biotechnologii jest stworzenie takiego ekosystemu rozwoju branży farmaceutycznej, aby rzeczywiście stworzyć własne innowacyjne leki i technologie, które osiągną globalny zasięg, aby te leki w sposób możliwie tani udostępnić również polskiemu społeczeństwu - mówił Borys.

W ramach PRB Polski Fundusz Rozwoju planuje wesprzeć badania biotechnologiczne w kilku kluczowych obszarach. Jak tłumaczył Borys, będą to: kapitał ludzki, infrastruktura, finansowanie, promocja oraz otoczenie instytucjonalne i regulacje prawne.

Bardzo pozytywnie zareagował na to prof. Leszek Kalinowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który zauważył, że nasz kraj w tym momencie przygotowuje się do wprowadzenia spersonalizowanej terapii lekami biotechnologicznymi.

- Możemy wejść do tej historii na tych samych prawach jak wszystkie kraje. Jest to absolutnie możliwe, tylko trzeba zbudować określone narzędzia do tego, żeby mogła zaistnieć w opiece medycznej - zaznaczył.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH