Eksperci: brak refundowanej terapii dla zaawansowanego raka rdzeniastego tarczycy

FARMAKOTERAPIA

Autor: IBX/rynekaptek.pl   02-05-2017, 12:26

Eksperci: brak refundowanej  terapii dla zaawansowanego raka rdzeniastego tarczycy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Co roku diagnozę raka rdzeniastego tarczycy w Polsce słyszy około 100 pacjentów. Niemal u połowy chorych choroba ta rozpoznawana jest w stadium mocno zaawansowanym - podkreślili eksperci podczas spotkania, które odbyło się 27 kwietnia br. w Warszawie w ramach kampanii "Motyle pod ochroną".

Leczenie raka rdzeniastego tarczycy rozpoczyna się od usunięcia gruczołu tarczowego i pobliskich zaatakowanych przez nowotwór tkanek – węzłów chłonnych. W zaawansowanym stadium choroby sama operacja to za mało. Wówczas potrzebne są terapie celowane. Od 2012 dostępne są nowe terapie celowane - inhibitory kinazy tyrozynowej (TKI). To leczenie, które opóźnia rozwój raka rdzeniastego tarczycy i daje pacjentom szansę na dłuższe życie. Choć korzystają z niego pacjenci z innych krajów Unii Europejskiej, dla chorych w Polsce wciąż jest ono niedostępne.

 - W Polsce, oprócz całkowitego usunięcia tarczycy i okolicznych węzłów chłonnych, w przypadku pacjentów z zaawansowanym rakiem rdzeniastym, niewiele możemy zrobić. Posiłkujemy się receptorową terapią izotopową, jednak ta nie przynosi oczekiwanych efektów. Nasi pacjenci trafiają do badań klinicznych, w których badane są inhibitory kinazy tyrozynowej - mówił prof. Marek Ruchała.

Zdaniem ekspertów, brak refundacji leków może wynikać z mylnego założenia liczby pacjentów kwalifikujących się do leczenia. W Polsce około 50 pacjentów w skali roku wymaga zastosowania terapii dla zaawansowanego raka rdzeniastego tarczycy. To niewielka grupa pacjentów, zatem jej leczenie nie byłoby znacznym obciążeniem dla budżetu świadczeń zdrowotnych.

- Są badania, które potwierdzają, że przy zastosowaniu inhibitorów kinazy tyrozynowej, wydłuża się u pacjentów z zaawansowanym rakiem rdzeniastym tarczycy czas wolny od progresji choroby. Jest to temat do dyskusji - dodał prof. Marek Ruchała.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH