Eksperci: chorzy na raka prostaty są leczeni lekami starszej generacji

FARMAKOTERAPIA

Autor: Biznes Newseria/rynekaptek.pl   05-06-2017, 10:37

Eksperci: chorzy na raka prostaty są leczeni lekami starszej generacji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polscy pacjenci chorzy na raka prostaty mają dostęp tylko do starej chemioterapii i tylko jednego z nowych leków hormonalnych - wskazuje dr Iwona Skoneczna, urolog i onkolog ze Szpitala św. Elżbiety w Mokotowskim Centrum Zdrowia.

- Pacjenci od ponad 4 lat apelują do Ministerstwa Zdrowia i NFZ o refundację dwóch leków nowej generacji dostępnych już w USA, Kanadzie i niemal wszystkich krajach europejskich – zwraca uwagę  dr Skoneczna.

Dodaje, że od ponad dziesięciu lat na całym świecie mamy wysyp nowych terapii dla pacjentów z rakiem prostaty. Nawet dla tych z przerzutami i w stadium, w którym przestaje działać leczenie hormonalne. Jest pięć takich leków zarejestrowanych w Europie i Stanach Zjednoczonych: - Niestety, polscy pacjenci mają dostęp tylko do starej chemioterapii i tylko jednego z nowych leków hormonalnych - mówi agencji Newseria Biznes.

Z kolei Dr Leszek Borkowski podkreśla, że nowotwór prostaty potrzebuje do rozwoju androgenów – testosteronu, dihydrotestosteronu i androstendionu. Walka z tym nowotworem polega na blokowaniu syntezy tych androgenów w organizmie pacjenta. Tę funkcję spełniają właśnie nowoczesne leki hormonalne, stąd tak ich wysoka skuteczność.

– Androgeny są normalnie produkowane w jądrach i nadnerczach. W stanie chorobowym komórki nowotworowe są tak sprytne, że same dla siebie produkują to, co jest im potrzebne do życia. Enzalutamid działa na poziomie szlaku receptora androgenowego. Blokuje jego uaktywnienie się pod wpływem androgenów, następnie blokuje przejście uaktywnionego receptora do jądra komórkowego i w końcu hamuje łączenie się tego receptora z DNA jądrowym komórki. Czyli, krótko mówiąc, doprowadza do tego, że komórki nowotworowe ulegają śmierci – wyjaśnia dr Borkowski.

Zaznacza, że nowe leki hormonalne to doustne tabletki bardzo przyjazne dla pacjenta. Leki te działają i po chemioterapii, i przed chemioterapią. Dzięki takiemu leczeniu udaje się często powstrzymać chorobę na lata.

Więcej: https://biznes.newseria.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH