Eksperci: gruźlicy opornej na wiele leków nie wolno lekceważyć

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-03-2011, 14:50

Globalizacja i łatwość przemieszczania się sprawiają, że gruźlicy wywołanej przez prątki oporne na wiele leków nie można traktować wyłącznie jako problem Trzeciego Świata - przypominają międzynarodowi eksperci.

Światowa Organizacja Zdrowia, Globalny Fundusz na rzecz Walki z HIV/AIDS, Gruźlicą i Malarią oraz partnerstwo Stop TB Partnership wzywają międzynarodową społeczność do zjednoczenia wysiłków w walce z gruźlicą tzw. wielolekooporną (w skrócie MDR-TB). Jest ona wywoływana przez prątki oporne na dwa podstawowe leki przeciwgruźlicze - rifampicynę oraz izoniazyd. Występuje najczęściej w biednych i rozwijających się krajach Afryki i Azji.
- Gruźlica MDR-TB jest zagrożeniem dla wszystkich krajów, bo jest bardzo trudna i droga w leczeniu - podkreśla prof. Michel Kazatchkine, dyrektor wykonawczy Globalnego Funduszu. Jego zdaniem, bez wysiłków włożonych w walkę z tą odmianą gruźlicy nie osiągnie się dobrych efektów, a koszty leczenia choroby będą ciągle rosły.

Jak wynika z danych WHO, w 2009 r. na gruźlicę zachorowało 9,4 mln ludzi - w tym 440 tys. na wielolekooporną, a 1,7 mln zmarło z jej powodu. WHO szacuje, że w latach 2011-2015 będzie ponad 2 mln nowych przypadków gruźlicy MDR-TB.

Nieleczenie pacjentów z tą odmianą choroby zwiększa ryzyko jej szerzenia się na świecie. "Nie możemy pozwolić na to, by gruźlica wielolekooporna wymknęła się nam spod kontroli" - mówi dyrektor generalna WHO dr Margaret Chan.
Według dr hab. Marii Korzeniewskiej-Koseły z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, w Polsce obecnie rzadko występuje gruźlica wywołana przez prątki oporne na wiele leków, w tym z tzw. wielolekoopornością rozszerzoną (XDR-TB) - tj. opornych na dwa podstawowe leki i co najmniej dwa dodatkowe (chinolon i przynajmniej jeden lek podawany pozajelitowo).

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH