Eksperci: HCV można wyleczyć

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   07-06-2017, 10:37

Eksperci: HCV można wyleczyć Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Skuteczność leków stosowanych w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) pozwala wyeliminować tę chorobę całkowicie - mówili eksperci na zorganizowanym we wtorek (6 czerwca) w Warszawie seminarium.

Liczba zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) jest w Polsce oceniana na 200-230 tysięcy, na całym świecie - około 170 mln. Jak podawano na spotkaniu, wydatki ZUS związane z niezdolnością do pracy na skutek WZW (także typu A i B) wyniosły w roku 2015 około 50 milionów złotych.

Wirus HCV przenosi się poprzez krew. W przeszłości duża część zakażeń zdarzała się w placówkach medycznych - chociażby podczas endoskopii, dożylnego przetaczania płynów i leków, transfuzji (testy do badania krwi pojawiły się dopiero w roku 1992).

Problem udało się zmniejszyć dzięki wdrożeniu odpowiednich procedur (każdy pacjent jest traktowany jak potencjalnie zakażony, co zapobiega także przenoszeniu się HBV czy HIV).

- Do zakażeń dochodzi także u fryzjera (przy goleniu brzytwą), w placówkach kosmetycznych czy salonach tatuażu. Dlatego tak ważna jest edukacja personelu i przestrzeganie odpowiednich procedur jak właściwe odkażanie sprzętu, mycie rąk, używanie jednorazowych rękawiczek - mówił dr Krzysztof Tomasiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Narkomani zakażają się używając tych samych igieł, noworodki - od matek. Jak dowodzi przykład licznych małżeństw, w których zakażona jest tylko jedna osoba, wirusem trudno zarazić się przez seks (chyba, że dojdzie do zranienia).

Wykrycie zakażenia utrudnia to, że często nie daje objawów przez pierwszych 20-30 lat. Z czasem jednak może doprowadzić do włóknienia wątroby, a nawet raka tego narządu.

Do niedawna drogie, uciążliwe i mało skuteczne ( w latach 90. skuteczność wynosiła kilka procent) leczenie zapalenia wątroby typu C dzięki pojawieniu się licznych nowoczesnych leków przeciwwirusowych stało się niemal w 100 proc. skuteczne. (W roku 2015 dzięki lekom nowej generacji udało się na przykład całkowicie wyleczyć Pamelę Anderson, która żyła z wirusem przez 16 lat. Prawdopodobnie zaraziła się używając tej samej igły do tatuażu, co jej zakażony mąż).

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH