Eksperci: HCV można wyleczyć

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   07-06-2017, 10:37

Eksperci: HCV można wyleczyć Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Skuteczność leków stosowanych w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) pozwala wyeliminować tę chorobę całkowicie - mówili eksperci na zorganizowanym we wtorek (6 czerwca) w Warszawie seminarium.

- Do niedawna leczenie najnowszymi lekami kosztowało dziesiątki tysięcy dolarów. Z czasem takich leków pojawiło się wiele i okazały się na tyle skuteczne, że można było podawać je przez 8 tygodni, zamiast 12, co jeszcze obniżyło koszt leczenia - obecnie wynosi około 40 tysięcy złotych - mówił prof. Waldemar Halota (Katedra i Klinika Chorób zakaźnych i Hepatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu).

Dodał: - Jeśli co roku uda się wyleczyć 15 tys. zakażonych HCV, do roku 2030 ich populacja zmaleje o 90 proc. O ile uda się skutecznie wykrywać chorobę, możliwe będzie jej całkowite wyeliminowanie - co stało się już np. w przypadku ospy.

- Aby móc wykrywać więcej zakażonych osób, powinniśmy szkolić lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i studentów medycyny - zaznaczył dr Tomasiewicz.

- Jednak także pacjenci mają dużą rolę do odegrania. Wprawdzie objawy zakażenia HCV są bardzo niespecyficzne (na przykład ciągłe zmęczenie), jednak to choroba na tyle częsta, że warto brać ją pod uwagę, gdy stale i bez wyraźnej przyczyny źle się czujemy. Wykonanie testu na HCV kosztuje tylko kilkanaście złotych - dodał.

- Niestety, nie udało się na razie opracować szczepionki przeciwko WZW typu C - wirus jest zbyt zmienny. Także obecność przeciwciał przeciwko wirusowi we krwi nie oznacza, że dana osoba jest odporna na WZW typu C - można zakażać się i chorować wielokrotnie - wskazał dr Tomasiewicz.

Eksperci sceptycznie przyjęli pomysł NFZ, by wybrać tylko jeden najskuteczniejszy lek, bowiem - ich zdaniem wybór najlepszego leku zależy od konkretnego przypadku.

- Niektórych nie można podać pacjentom w określonej sytuacji - mówił prof. Robert Flisiak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Seminarium "Nowe perspektywy w leczeniu HCV - znaczenie diagnostyki i edukacji" zorganizowała Fundacja Watch Health Care.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH