Eksperci: największa zmiana w polskim PSO od 2007

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   23-10-2017, 10:47

Eksperci: największa zmiana w polskim PSO od 2007 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wszystkie szczepienia są efektywne kosztowo, dlatego warto je refundować z budżetu państwa - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie prof. Ron Dagan z centrum medycznego uniwersytetu w Beer Szewie w Izraelu.

Spotkanie z dziennikarzami zorganizowano z okazji odbywającej się w stolicy konferencji Warszawska Jesień Pediatryczna 2017. Prof. Ewa Bernatowska z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie powiedziała, że jednym z tematów obrad jest narodowy program szczepień, który w 2017 r. po raz pierwszy rozszerzono o refundowane z budżetu preparaty przeciwko pneumokokom u dzieci do drugiego roku życia.

Eksperci przyznali, że jest to największa zmiana w polskim programie szczepień ochronnych od 2007 r. Specjaliści mają jedynie zastrzeżenie do tego, jakim preparatem powinny być wykonywane szczepienia przeciwko pneumokokom.

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na zakup 10-walentnej szczepionki (PCV-10) przeciwko pneumokokom, tymczasem obecni na konferencji prasowej eksperci przekonywali, że lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie szczepionki 13-walentnej (PCV-13). Specjaliści przyznali, że prawdopodobnie zadecydowała o tym niższa cena preparatu 10-waletnego.

- Szczepionka PCV-13 chroni przed większą grupą serotypów pneumokoków (bakterii odpowiedzialnych m.in. za zapalenie płuc i opon mózgowo-rdzeniowych - PAP), dlatego Izrael podobnie jak wiele innych krajów zdecydował się na refundację właśnie tego preparatu - powiedział Ron Dagan.

Specjalista przyznał, że szczepionkę PCV-10 refundują również inne kraje europejskie, takie jak Holandia i Finlandia, jednak w większości krajów Unii Europejskiej stosowany jest preparat PCV-13.

- Obydwa te kraje, Holandia i Finlandia, prawdopodobnie wkrótce również dołączą do pozostałych państw, w których wykorzystuje się szczepionkę PCV-13 - powiedział dr Marian Patrzałek z Kielc, członek Polskiego Towarzystwa Wakcymologicznego.

Zdaniem prof. Dagana, szczepionka PCV-13 ma tę zaletę, że chroni przez zakażeniem pneumokokami nie tylko małe dzieci, ale również i osoby dorosłe, w tym szczególnie ludzi starszych, którzy są mniej odporni na wywoływane przez nie zapalenia płuc.

Wynika to z tego, że szczepionka PCV-13 dodatkowo chroni m.in. przed serotypami bakterii o numerach 19a oraz 3. Ten ostatni odpowiedzialny jest za zapalenia płuc u dzieci, jak i osób po 65. roku życia.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH