Eksperci o idealnym leku na cukrzycę

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   22-09-2017, 09:06

Eksperci o idealnym leku na cukrzycę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Leki stosowane w cukrzycy zaczynają zyskiwać nowe funkcje. Już nie tylko regulują poziom cukru we krwi, ale też mają działanie ochronne na układ krążenia - mówi prof. dr hab. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych UM w Lublinie.

- Kiedyś wydawało nam się, że leczenie cukrzycy polega na regulacji cukru we krwi. Potem wiedzieliśmy, że oprócz cukru trzeba jeszcze wyregulować u pacjenta poziom cholesterolu i trójglicerydów, unormować ciśnienie krwi., a mimo wszystko chorzy żyją krócej z cukrzycą. Dlaczego?

Profesor wyjaśnia na łamach portalu wyborcza.pl, że chorzy umierają z powodu zawałów serca, niewydolności serca i udarów mózgu.- Idealny lek to taki, który nie tylko załatwia sprawę cukru, ale jeszcze chroni układ sercowo-naczyniowy. To jest bardzo duże wymaganie - wskazuje.

– Lekiem, o którym najwięcej się teraz mówi, są inhibitory SGLT2. Wywołują one cukromocz, przez co obniżają poziom cukru we krwi – tłumaczy z kolei prof. Leszek Czupryniak, diabetolog, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM.

Okazało, że po 3,5 roku stosowania tego leku u chorych występuje o blisko 40 proc. mniej zgonów z przyczyn kardiologicznych. Od tamtej pory wciąż bada się leki z grupy flozyn.

Prawdopodobnie ich ochronne działanie na serce ma więcej wspólnego z tym, że powodując cukromocz, działają jak diuretyk, czyli lek moczopędny, niż z tym, że obniżają poziom cukru we krwi.

- Poza tym leki te oprócz hamowania zwrotnego wchłaniania cukru z moczu zmniejszają też wchłanianie sodu, co powoduje, że maleje objętość krwi krążącej, a to odciąża serce - dodaje ekspert.

Więcej: http://wyborcza.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH