Eksperci o raku płuc: późno wykryty nie daje choremu szans na przeżycie

FARMAKOTERAPIA

Autor: Piotr Migdalski/rynekaptek.pl   25-01-2011, 21:22

Eksperci o raku płuc: późno wykryty nie daje choremu szans na przeżycie

Nadal najlepszym sposobem na poprawę efektów leczenia osób chorych na raka płuca lub oskrzeli jest wczesne wykrycie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Klucz do sukcesu leży we wczesnym wykrywaniu. Chorzy powinni mieć szansę na wyleczenie przy pomocy prostej chirurgii i podstawowej chemioterapii uzupełniającej ocenia profesor Maciej Krzakowski, dyrektor Centrum Onkologii  w Warszawie i konsultant krajowy ds. onkologii klinicznej.

Tymczasem w Polsce jest niska wykrywalność choroby we wczesnym stadium, sporo czasu mija też od momentu wykrycia choroby do rozpoczęcia leczenia. Profesor Tadeusz Orłowski z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca szacuje, że od pojawienia się pierwszych objawów choroby, do pierwszej wizyty u lekarza rodzinnego mija aż 45 dni. Od pierwszych objawów do rozpoczęcia procesu leczenia upływa 127 dni. 

Jak lekarz z pacjentem…
Zdaniem specjalistów, późna wykrywalność nowotworu nie wynika ze słabości systemu opieki zdrowotnej, ale przede wszystkim z niskiej świadomości społeczeństwa i braku współpracy z lekarzami rodzinnymi.

Najważniejszy w procesie wczesnego wykrywania raka płuca jest lekarz rodzinny i sam chory podkreśla prof. Tomasz Grodzki z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, który podał pozytywny przykład programu wczesnego wykrywania raka płuca wdrożonego w województwie zachodniopomorskim.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH