Eksperci o raku płuc: późno wykryty nie daje choremu szans na przeżycie

FARMAKOTERAPIA

Autor: Piotr Migdalski/rynekaptek.pl   25-01-2011, 21:22

Eksperci o raku płuc: późno wykryty nie daje choremu szans na przeżycie

Nadal najlepszym sposobem na poprawę efektów leczenia osób chorych na raka płuca lub oskrzeli jest wczesne wykrycie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia.


Program opiera się na badaniach przesiewowych w kierunku nowotworów płuc, którymi objęto mieszkańców Szczecina będących w grupie podwyższonego ryzyka, czyli osoby obu płci w wieku 55-65 lat, palące lub mające za sobą historię palenia tytoniu w ilości 20 paczkolat. 

Do teraz przebadaliśmy ponad 15 tys. osób. Wykryliśmy i zoperowaliśmy ponad 90 przypadków nowotworu mówi prof. Grodzki.

Program jest finansowany przez władze Szczecina, a jego łączny koszt to ok. 1,2 mln zł rocznie. Zdaniem profesora Grodzkiego, należy rozważyć wprowadzenie ogólnokrajowego programu takich badań.

…i lekarz z lekarzem
Profesor Krzakowski zwrócił także uwagę na brak współpracy między pulmonologami i onkologami. - To właśnie do lekarzy tych dwóch specjalności na początku leczenia trafiają pacjenci z podejrzeniem raka płuc.

Jeśli już jednak mamy do czynienia z rozpoznanym przypadkiem nowotworu, eksperci zwracają uwagę na konieczność współpracy lekarzy z wielu dziedzin.

Zdaniem prof. Włodzimierza Olszewskiego z Centrum Onkologii w Warszawie, konsultanta krajowego w dziedzinie patomorfologii, aby skutecznie walczyć w rakiem należy powołać do życia 10
15 ośrodków z zespołami składającymi się z patomorfologów, biologów molekularnych i onkologów klinicznych. Zespoły takie mogłyby lepiej radzić sobie z częstymi u nowotworów mutacjami, których pojawienie się bardzo utrudnia właściwe leczenie. 
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH