Eksperci: pacjenci coraz częściej zgłaszają się z bardziej zaawansowanymi nowotworami

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   07-12-2020, 12:03

Eksperci: pacjenci coraz częściej zgłaszają się z bardziej zaawansowanymi nowotworami W raporcie wskazano pięć obszarów, na których koncentrować powinny się działania decydentów, środowiska medycznego i pozostałych stron zaangażowanych w poprawę skuteczności opieki onkologicznej w Polsce (fot. Pixabay)

Do ośrodków onkologicznych coraz częściej zgłaszają się pacjenci z bardziej zaawansowanymi nowotworami. Nie czekajmy na koniec pandemii - alarmuje konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Maciej Krzakowski.

- Epidemia COVID-19 zrodziła wśród niektórych osób przekonanie, że wszelkie inne choroby się zatrzymały i że można przeczekać na koniec pandemii z dbaniem o własne zdrowie. Niestety, na oddziałach onkologicznych już obserwujemy konsekwencje takiego podejścia, do ośrodków zgłaszają się pacjenci z bardziej zaawansowanymi nowotworami - ostrzega prof. Maciej Krzakowski.

Specjalista jest konsultantem krajowym w dziedzinie onkologii klinicznej, specjalistą Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. O sytuacji w onkologii mówi z okazji opublikowania raportu "Diagnoza zmian w opiece onkologicznej w Polsce w roku 2020", opracowanego z inicjatywy organizacji All.Can Polska, której jest członkiem. W jej skład wchodzą eksperci onkologii i zdrowia publicznego, reprezentanci organizacji pacjentów oraz branży farmaceutycznej.

Prof. Krzakowski przypomina, że pacjenci z bardziej zaawansowanymi nowotworami trudniej odpowiadają na leczenie i mają gorsze rokowania. Związane jest to z tym, że później zgłaszają się oni do lekarza z objawami choroby, ale i z powodu pandemii rezygnują albo odkładają badania profilaktyczne, takie jak mammografia, cytologia i kolonoskopia.

- Koronawirus ujawnił, że pomimo wielu akcji promujących badania profilaktyczne, mają one ograniczoną skuteczność. Wobec tego konieczne jest opracowanie nowych dróg dotarcia do społeczeństwa, np. poprzez listy czy telefony z zaproszeniem na badania. Trzeba obudzić poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie, dlatego chcę zaapelować, aby pomimo trudności wynikających z trwającej pandemii, nie odkładać wizyt kontrolnych, badań profilaktycznych, a tym bardziej leczenia na później. Nowotwór nie zaczeka na koniec pandemii, wcześnie wykryty, daje większe szanse na wyleczenie - przekonuje konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.

Przygotowany przez Grupę Sterującą All.Can Polska raport "Diagnoza zmian w opiece onkologicznej 2020" jest analizą i podsumowaniem zmian, jakie zaszły w obszarze onkologii w mijającym roku. Wskazuje na wyzwania, które wymagają niezwłocznego działania, aby poprawie uległy stabilność i efektywność opieki nad pacjentami onkologicznymi.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH