Eksperci: Polki nie muszą umierać z powodu raka szyjki macicy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   01-02-2011, 08:18

Statystycznie każdego dnia 4-5 Polek umiera z powodu raka szyjki macicy, a gdyby raz na trzy lata skorzystały z programu bezpłatnych badań cytologicznych większości z tych zgonów można by uniknąć - mówili w poniedziałek 31 stycznia lekrze podsumowując V Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, organizowany przez Europejskie Stowarzyszenie do Walki z Rakiem Szyjki (European Cervical Cancer Association - ECCA).

Jak podkreślił goszczący w Polsce przedstawiciel ECCA Philip Davies, polskie kobiety muszą zrozumieć, że rak szyjki macicy nie jest związany wyłącznie z rozwiązłością seksualną i częstą zmianą partnerów. – Badania wskazują, że zakażenie wirusem HPV, który jest główną przyczyną raka szyjki, dotyczy aż 50 proc. kobiet, mających tylko jednego partnera – powiedział Davies.

Jest to najczęstsza infekcja przenoszona drogą płciową – większość osób aktywnych seksualnie będzie miała kontakt z HPV na jakimś etapie swojego życia.

– U 80-90 proc. kobiet po 2-3 latach infekcja minie samoistnie, ale u reszty przejdzie w postać przewlekłą, która nie daje objawów, ale znacznie zwiększa ryzyko rozwoju zmian nowotworowych w szyjce macicy – przypomniał ginekolog i położnik Jacek Tulimowski.

Eksperci podkreślali, że obecnie optymalną ochronę przed tym złośliwym nowotworem zapewniają regularne badania cytologiczne oraz szczepienia przeciw dwóm najbardziej rakotwórczym typom HPV, zwłaszcza nastolatek przed inicjacją seksualną. Szczepienia nie zwalniają jednak z obowiązku systematycznych badań.

– Dopóki Polski nie stać na finansowanie tych szczepień ze środków publicznych, najlepszą metodą zmniejszenia zachorowania na raka szyjki i zgonów z jego powodu są populacyjne przesiewowe badania cytologiczne. Dlatego chcę jeszcze raz pogratulować polskiemu rządowi, że wprowadził narodowy program badań, który jest zgodny z wytycznymi europejskimi – podkreślił Philip Davies. W 2010 r. ECCA wyróżniła tę inicjatywę nagrodą "Perła Mądrości", którą polska delegacja odebrała z rąk Daviesa.

W ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, który jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, każda kobieta w wieku 25-59 lat może wykonać takie bezpłatne badanie raz na 3 lata.

Zdaniem Daviesa, w przyszłości bardzo ważne jest rozszerzenie i dopracowanie tego programu, aby mogła z niego skorzystać jak największa liczba kobiet, również z małych miejscowości. – Chodzi m.in. o zwiększenie dotacji na ten program, wydłużenie godzin wykonywania bezpłatnej cytologii, a nawet wprowadzenie badań weekendowych, żeby kobiety nie musiały zwalniać się z pracy, by ją wykonać oraz szeroko zakrojoną edukację społeczną.

Patronat nad polską edycją tygodnia objęły żona prezydenta RP Anna Komorowska, prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Polski Czerwony Krzyż, Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH