Eksperci: szpitalna opieka psychiatryczna powinna być ostatecznością

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-04-2011, 16:51

Eksperci: szpitalna opieka psychiatryczna powinna być ostatecznością Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ciągu ostatnich dziesięciu lat o jedną trzecią zwiększyła się liczba pacjentów objętych szpitalną opieką psychiatryczną - taka forma leczenia powinna być jednak ostatecznością - uważają uczestnicy czwartkowej (7 kwietnia) konferencji w Ministerstwie Zdrowia.

Podczas konferencji omawiano Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, który wszedł w życie 18 lutego. Ministerstwo Zdrowia, powołując się na dane epidemiologiczne, poinformowało, że w ostatnich latach zwiększyło się zapotrzebowanie na świadczenia z zakresu zdrowia psychicznego. Jak podał resort, w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba pacjentów leczonych ambulatoryjnie zwiększyła się o połowę, a leczonych stacjonarnie o jedną trzecią.

MZ podkreśla, że co najmniej 10 proc. dzieci i młodzieży (900 tys. osób do 18. roku życia) wymaga opieki i pomocy psychiatryczno-psychologicznej. Informuje także, że rośnie liczba osób po 65. roku życia potrzebujących opieki psychogeriatrycznej. Z informacji resortu zdrowia wynika, że wciąż jako wysokie oceniane jest zagrożenie popełnieniem samobójstwa choć, jak zaznacza MZ, sytuacja w Polsce nie odbiega w tym zakresie od średniej europejskiej. W ocenie ministerstwa, główne zagrożenie dla zdrowia psychicznego stanowią obecnie: bezrobocie, stres w pracy, bieda, emigracja zarobkowa, nadużywanie alkoholu i narkotyków.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak podkreślił, że Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego przekształca opiekę stacjonarną nad osobami leczonymi psychiatrycznie na opiekę dzienną. Zaznaczył, że dzięki temu pacjenci będą mogli być leczeni i jednocześnie pozostawać w swoim środowisku.

– Leczenie stacjonarne powinno być ostatecznością, a nie priorytetem jak obecnie – podkreślił konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii Marek Jarema.

Jak informował konsultant województwa mazowieckiego w dziedzinie psychiatrii Jacek Wciórka, w ramach programu mają być tworzone centra opieki kryzysowej, rozszerzona ma zostać pomoc społeczna dla osób leczonych psychiatrycznie. Program ma objąć także edukację dotyczącą chorób psychicznych i badania naukowe.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH