Eksperci: tabletki "na chmurę" niepotrzebne

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   23-03-2011, 16:32

Komisja Europejska wydała zalecenie, by nie połykać tabletek jodowych, które zastąpiły płyn Lugola podawany po awarii w Czarnobylu – przypomina doc. Andrzej Strupczewski z Instytutu Energii Atomowej POLATOM.

Zdaniem eksperta, nawet jeśli nad Polskę dotrze chmura zanieczyszczona radioaktywnymi pierwiastkami, to nie musimy się jej obawiać. Im dalej chmura oddala się od Japonii, tym jest rzadsza, a stężenie radioaktywnych pierwiastków mniejsze.

- Chmura, która uformowała się po awarii elektrowni Fukushima I, jest bardzo mała i na pewno nikomu nie zaszkodzi, nawet w Rosji czy w USA. Również w Polsce jest to zupełnie wykluczone - mówi doc. Strupczewski.

Według dr Stanisława Latka, rzecznika Państwowej Agencji Atomistyki, nie można dziś określić, kiedy powietrze znad Japonii znajdzie się nad Polską. Po awarii w Czarnobylu (1986 r.) promieniowanie rozchodziło się bardzo nieprzewidywalnie. Wpływ na to miały m.in. kierunki wiatrów czy opady.  Jednak Czarnobyl jest oddalony od Polski o kilkaset km, a Japonia o około 11 tys. km.

Jak twierdzi doc. Strupczewski, gdy chmura znad Fukushimy przejdzie przez pół kuli ziemskiej, być może będzie można wykryć w niej jakieś radioaktywne cząstki. - Natomiast na pewno nikomu żadnej krzywdy to nie wyrządzi, bo stężenia radioaktywnych pierwiastków w chmurze będą minimalne – zaznacza. - Nad Polską nie ma teraz nawet śladu przekroczonych dawek promieniowania - uspokaja też Sławomir Latek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH