Eksperci: w Polsce panuje mit raka jako choroby nieuleczalnej

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-08-2017, 12:53

Eksperci: w Polsce panuje mit raka jako choroby nieuleczalnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Co trzeci Polak ocenia skuteczność leczenia nowotworów w kraju jako złą lub bardzo złą, mimo, że blisko połowę chorych udaje się wyleczyć z choroby - wynika z badań dr Antoniny Doroszewskiej z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej WUM.

Eksperci w czwartek 10 sierpnia podczas VII Letniej Akademii Onkologicznej zwrócili uwagę, że rak wciąż jest kojarzony z nieuleczalnym schorzeniem.

Z badań przedstawionych przez dr Antoninę Doroszewską z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że co trzeci Polak ocenia skuteczność leczenia nowotworów w naszym kraju jako złą lub bardzo złą. 15 proc. naszych rodaków uważa, że odsetek wyleczeń chorych onkologicznie nie przekracza 10 proc., tymczasem pięcioletnie wyleczenia uzyskuje się u nas już u prawie co drugiego chorego.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2013 r. chorobę nowotworową wykryto w Polsce u 156,5 tys. chorych, a zmarło około 99 tys. pacjentów. Badania Eurocare-5 i Concorde-2 wykazały, że w latach 2002-2009, odsetek pięcioletnich przeżyć zwiększył się u nas do ponad 43 proc. i można podejrzewać, że obecnie jest jeszcze większy i sięga około 50 proc.

- Nadal jednak pokutuje w naszym kraju mit raka jako choroby nieuleczalnej - zaznaczył prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dr Doroszewska zwróciła uwagę, że rakofobia utrudnia leczenie, ponieważ wiele osób nadal uważa, że nie warto się badać, bo na nowotwór złośliwy i tak niewiele można poradzić. - Z tego powodu zbyt mała jest nadal zgłaszalność na badania profilaktyczne, pozwalające wykryć raka we wczesnym etapie rozwoju, kiedy skuteczność leczenia jest największa - podkreśliła.

Zdaniem specjalistki w mediach zbyt często zmagania z chorobami nowotworowymi przedstawiane są negatywnie. Z analizy kilku czołowych dzienników wynika, że w pierwszym półroczu 2017 r. ukazało się 329 artykułów o chorobach nowotworowych. Aż 48 proc. z nich pokazywało jedynie dramatyczne historie pacjentów, wysokie koszty leczenia raka, rosnąca liczbę chorych oraz wysoką śmiertelność nowotworów.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH