Eksperci: w Polsce wzrasta zachorowalność na raka jelita grubego

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   29-06-2017, 13:48

Eksperci: w Polsce wzrasta zachorowalność na raka jelita grubego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Co czwarty, a w niektórych krajach nawet co trzeci nowotwór złośliwy to rak przewodu pokarmowego - zaalarmowali specjaliści podczas 19. światowego kongresu na temat tego typu nowotworów, który odbywa się w Barcelonie.

- Rak jelita grubego, trzustki i wątroby to wśród nowotworów odpowiednio druga, czwarta i siódma przyczyna zgonów na świecie - powiedział wiceprzewodniczący kongresu prof. Josep Tabernero ze szpitala uniwersyteckiego w Barcelonie.

Najbardziej niepokojący jest wzrost zachorowań na raka jelita grubego. Z danych przedstawionych na kongresie wynika, że w Australii w ciągu 10 lat liczba przypadków tego nowotworu zwiększy się o 50 proc. W Wielkiej Brytanii tak duży wzrost zachorowań oczekiwany jest w okresie od 10 do 25 lat.

Rak jelita grubego zbiera śmiertelne żniwo
W Polsce dynamika wzrostu zachorowań na raka jelita grubego jest najwyższa w całej Europie. W latach 1980-2010 z powodu tej choroby nastąpił w naszym kraju czterokrotny wzrost zachorowań u mężczyzn i trzykrotny u kobiet.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że liczba zachorowań na raka jelita grubego w Polsce wyniosła w 2013 r. 17 tys., z czego u mężczyzn 9,5 tys. i 7,5 tys. u kobiet. W 2015 r. na ten nowotwór zachorowało 18 tys. osób, a zmarło 11 tys. chorych.

Rak jelita grubego jest drugą przyczyną zgonów po raku płuc u mężczyzn i raku piersi u kobiet. Według GLOBOCAN w Europie wykrywany jest on u 470 tys. osób rocznie, a ponad 200 tys. chorych umiera każdego roku. Najczęściej chorują ludzie po 50. roku życia.

Specjaliści uważają, że jednym z powodów wzrostu zachorowań na raka jelita grubego jest niekorzystny styl życia, głównie dieta (zbyt duże spożycia mięsa i jego przetworów, a za mało warzyw i owoców) oraz mała aktywność fizyczna.

Polscy specjaliści uważają, że wzrost zachorowań na raka jelita grubego w Polsce jest częściowo pozorny, ponieważ w ostatnich 15 latach poprawiła się u nas wykrywalność tego nowotworu - dzięki wprowadzeniu badań przesiewowych przy użyciu kolonoskopii (wziernikowania jelita grubego).

Nie ma przełomu w leczeniu raka trzustki
Inne nowotwory przewodu pokarmowego występują rzadziej, niż rak jelita grubego, ale są z kolei wyjątkowo groźne. Tak jest w przypadku raka trzustki - czwartej przyczynie zgonów po raku płuc, jelita grubego oraz raka prostaty u mężczyzn lub raka piersi u kobiet. Pancreatic Cancer Action Network przewiduje, że w 2020 r. będzie on drugą przyczyną zgonów.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH