Eksperci za powszechnymi szczepieniami przeciwko pneumokokom

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   11-04-2011, 13:31

Eksperci za powszechnymi szczepieniami przeciwko pneumokokom Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wszystkie dzieci do drugiego roku życia powinny być objęte obowiązkowymi szczepieniami przeciwko pneumokokom, najlepiej już od 2012 r. - postulowali specjaliści podczas XIX sympozjum "Szczepienia Ochronne" w Warszawie.

Prof. Ewa Bernatowska z Centrum Zdrowia Dziecka zwróciła uwagę, że zmiany w programie szczepień ochronnych następują obecnie zbyt wolno. Tymczasem do niedawna polskie programy nie odbiegały zasadniczo od europejskich programów szczepień.

– Priorytetem jest wprowadzenie szczepień przeciwko pneumokokom u wszystkich niemowląt i dzieci poniżej drugiego roku życia, najbardziej narażonym na to zakażenie – mówiła w piątek (8 kwietnia) prof. Bernatowska.

Przyznała, że od 2008 r. stosowne preparaty są refundowane u dzieci z grup wysokiego ryzyka: od drugiego miesiąca do piątego roku życia. Są to m.in. maluchy po urazach lub z wadami ośrodkowego układu nerwowego, cierpiące np. na zaburzenia odporności.

Rzecznik prasowy resortu zdrowia Piotr Olechno poinformował PAP, że obecnie trwają prace nad wydaniem nowego rozporządzenia przewidującego rozszerzenie obowiązkowego szczepienia przeciwko pneumokokom o grupy dzieci od drugiego miesiąca do piątego roku życia, chorujących na: przewlekłe choroby serca, przewlekłą niewydolność nerek i nawracający zespół nerczycowy, choroby metaboliczne, w tym cukrzycę oraz przewlekłe choroby płuc, w tym astmę. Szczepieniami mają być też objęte dzieci od drugego do 12. miesiąca urodzone przed 37. tygodniem ciąży lub z masą urodzeniową poniżej 2500 g.

Prof. Bernatowska przekonywała, że niezbędne są powszechne szczepienia przeciwko pneumokokom. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym jeszcze ich nie wprowadzono.

Pneumokoki są jedym z najczęstszych przyczyn zakażeń dróg oddechowych, zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy. Co roku wywołują od 11 666 do 14 565 tzw. inwazyjnych chorób pneumokokowych. Kończą się one śmiercią średnio u od 28 do 71 dzieci.

– Jeśli nawet zakażone dziecko uda się wyleczyć, mogą być trwałe następstwa zakażenia, np. upośledzenie umysłowe, zaburzenia słuchu oraz napady padaczkowe – mówił dr Ryszard Konior ze Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH