Eksperci za rozszerzeniem zakresu szczepień przeciw pneumokokom

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-03-2011, 16:55

W opinii uczestników posiedzenia Komisji Zdrowia Sejmu i Senatu, szczepienia przeciw pneumokokom są dużo tańsze niż późniejsze leczenie i rehabilitacja.

Dlatego eksperci uważają, że szczepieniami należy objąć szerszą grupę dzieci. Izabela Kucharska z Głównego Inspektoratu Sanitarnego poinformowała 8 marca, że obecnie szczepione przeciwko pneumokokom są dzieci do 2. roku życia z chorobami przewlekłymi wąskiej grupy (choroby są szczegółowo wymienione w rozporządzeniu).

Powołując się na ekspertów, podkreśliła, że powszechnym szczepieniem powinny zostać objęte dzieci do 5. roku życia. Dodała, że obecnie inspektorat planuje w 2011 r. zakup 50 tys. szczepionek przeciwko pneumokokom, przy czym jedna osoba musi przyjąć trzy dawki szczepionki.

- Mniej więcej jedna trzecia przypadków zapaleń płuc jest wywoływane przez pneumokoki - podkreślił dr Marian Patrzałek, specjalista chorób dziecięcych i zakaźnych. Poinformował, że w Katowicach po wprowadzeniu powszechnego programu szczepienia niemowląt przeciwko pneumokokom liczba hospitalizacji wśród dzieci spadła ze 136 przypadków do ok. 50.

Zaznaczył, że ta wartość utrzymuje się już kilka lat, a zapadalność na zapalenie płuc wśród dorosłych zmniejszyła się dopiero po czterech latach funkcjonowania programu. W ocenie dr. Patrzałka, koszty programu szczepień są dużo niższe od leczenia szpitalnego i rehabilitacji po przebytej chorobie.

Pneumokoki są przyczynami m.in. powikłań pogrypowych. - Rzadko umieramy z powodu grypy, ale z powodu zapalenia płuc. I te zapalenia nie są grypowe, ale pneumokokowe - dodał specjalista.

Przemysław Biliński, Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że na szczepienia w 2011 r. GIS przeznaczy 76 mln złotych, natomiast ich całkowity koszt wyniesie ok. 97 mln złotych. Pozostałą kwotę Inspektorat planuje uzyskać m.in. w Ministerstwie Zdrowia. Biliński przyznał także, że nakłady na szczepienia w Polsce rosną zbyt wolno. Dodał, że w tej sprawie prowadzone są negocjacje z MZ i Narodowym Funduszem Zdrowia.

Izabela Kucharska poinformowała, że jest przygotowane rozporządzenie, dzięki któremu szczepieniami zostanie objęta większa grupa osób. Nie chciała mówić o szczegółach; podkreśliła, że projekt rozporządzenia musi zostać jeszcze zaakceptowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH