Eksperci: zalecenia do leczenia covid-19 w domu

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ   31-03-2021, 08:02

Eksperci: zalecenia do leczenia covid-19 w domu Eksperci przygotowali wytyczne postępowania w trakcie przystępowania do szczepienia i po Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Pojawiające się u części osób po szczepieniu covid-19 objawy takie jak gorączka czy ból poszczepienny nie są niczym niepokojącym i należy zastosować leki typu ibuprofen czy paracetamol - radzi ekspert.

- Pojawiające się informacje dotyczące stosowania w tej sytuacji wyłącznie paracetamolu nie znajdują potwierdzenia w badaniach - dodał profesor Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Zwrócił też uwagę, że pacjenci nie powinni się obawiać szczepień i ufać profesjonalistom medycznym.

Zalecenia PTMR
Dodatkowo Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej opracowało materiał w formie plakatu/ulotki do pacjentów podsumowujący zasady i wiedzę dotyczącą szczepienia na covid-19.

- Na podstawie doświadczeń zespołów szczepiennych stworzyliśmy ten materiał, by adresował on najczęściej zadawane przez pacjentów pytania – mówi profesor Agnieszka Mastalerz  - Migas, konsultant krajowy Medycyny Rodzinnej i  prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Zagadnienia, które zostały wyjaśnione to: jak przygotować się do sczepień, jakie mogą być przeciwwskazania, jak szczepienie przebiega, jakich można się spodziewać objawów po szczepieniu i jak sobie z nimi radzić w warunkach domowych – czyli kiedy i jakie leki stosować.

Jak leczyć covid-19 w domu
Eksperci podali także zalecenia do leczenia covid-19 w domu, zgodnie ze Stanowiskiem  Polskiego Towarzystwa Badania Bólu dotyczące leczenia pacjentów z bólem w aspekcie COVID-19 objawy występujące przy infekcji covid-19 mają charakter objawów zapalnych:

- ze względu na mechanizm powstawania – ból mięśni w przebiegu infekcji SARS-CoV-2 jest typowo zapalny, dlatego lekami z wyboru powinny być NLPZ (ibuprofen) z uwzględnieniem ich profilu bezpieczeństwa

- bóle głowy mogą być także częstym objawem infekcji wirusowej. Zaobserwowano je u około 8% chorych hospitalizowanych z powodu infekcji SARS-CoV-29. Ze względu na mechanizm powstawania tego rodzaju bólu, lekami z wyboru powinny być NLPZ (ibuprofen) – z uwzględnieniem ich profilu bezpieczeństwa.

Eksperci podkreślali, żeby wszelkie doniesienia kierowane do pacjentów opierać o potwierdzone fakty, wykorzystywać rekomendacje towarzystw naukowych oraz agencji takich jak: EMA czy WHO, które potwierdzają i zalecają stosowanie zarówno ibuprofenu, jak i paracetamolu w objawach Covid-19.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH