Ekspert: antybiotyki na grypę? Nie wolno tego robić

FARMAKOTERAPIA

Autor: Radio Zachód/rynekaptek.pl   16-10-2017, 13:46

Ekspert: antybiotyki na grypę? Nie wolno tego robić Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Grypa to bardzo ciężka, ostra i niezwykle zakaźna choroba wywołana przez specjalny wirus grypy. Wirus ten jest odporny na działanie antybiotyków, więc stosowanie ich jest bezzasadne - uważa dr Wojciech Perekitko, specjalista medycyny rodzinnej.

- W społeczeństwie krąży około 200 różnego rodzaju wirusów paragrypy, które nazywamy popularnie przeziębieniem. To są innego rodzaju wirusy, mniej zjadliwe, dające mniej powikłań, aczkolwiek niektóre objawy są bardzo podobnie – tłumaczył na antenie Radia Zachód dr Perekitko.

Doktor podkreślił, że antybiotykami nie leczy się tych schorzeń: - Tego nie wolno robić, bo one w tych chorobach nie działają – zaznaczył.

Pełniący obowiązki dyrektora lubuskiego NFZ-u Piotr Bromber dodał z kolei, że liczba przepisywanych antybiotyków maleje.

Jak wyjaśnił, najczęstszą grupą zażywającą antybiotyki są dzieci do 10 roku życia, następnie dorośli pomiędzy 60 a 70 rokiem życia. Trzecią grupą są osoby w wieku 35-45 lat.

Średnio na jednego pacjenta stosującego antybiotyki przypadają dwa opakowania. Jak wskazał Piotr Bromber, analizy potwierdzają, że najwięcej antybiotyków zlecanych jest pacjentom w okresie wzmożonej zachorowalności na przeziębiania.

Więcej: http://www.zachod.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH