Ekspert: błędne jest wrzucanie do jednego worka wszystkich ludzi z nadwagą

FARMAKOTERAPIA

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   02-05-2017, 13:07

Ekspert: błędne jest wrzucanie do jednego worka wszystkich ludzi z nadwagą Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do końca nie będziemy w stanie poznać mechanizmów otyłości w najbliższym czasie. Pewnie procesy tego zjawiska medycyna jednak wyjaśnić potrafi - wskazuje dr hab. Mariusz Wyleżoł, kierownik Kliniki Chirurgii Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie .

Dr Mariusz Wyleżoł tłumaczy, co dzieje się w organizmie, mającym tendencję do tycia:

- Działa wtedy tzw. mechanizm homeostazy, czyli samoregulacji procesów biologicznych. Bardzo ważne jest monitorowanie np. poziomu sodu, potasu czy wapnia. Ludziom wmawia się, że nie dotyczy to energii. To też są kalorie. Jeżeli homeostaza działa prawidłowo, jesteśmy zdrowi, jeżeli nie - chorujemy na kacheksję albo na otyłość - wyjaśnia.

Brak jednoznacznego wyjaśnienia
Profesor wskazuje, że wiele zjawisk związanych z neurohormonalną regulacją spożycia pokarmu, czyli równowagą energetyczną organizmu, tłumaczy się względami psychologicznymi z tego powodu, że nieznane są pełne mechanizmy związane ze spożywaniem nadmiernej ilości jedzenia:

- Jeżeli wiedzielibyśmy w jakim jądrze wydziela się dopamina lub jakiś inny neuroprzekaźnik, który docierając do innego jądra w naszym mózgu, powoduje, że w danym momencie sięgamy po dany produkt spożywczy, nie mówilibyśmy o psychologii, tylko o neurofizjologii - tłumaczy.

Dodaje: - Obawiam się, że, niestety, do końca nie będziemy w stanie poznać tych mechanizmów w najbliższym czasie. Pewnie procesy tego zjawiska medycyna wyjaśnić potrafi, np. dlaczego u chorych cierpiących na otyłość olbrzymią ciągle narasta chęć jedzenia. Powodem jest wydzielanie greliny - 28-aminokwasowego hormonu peptydowego.

- Nie jest on jednak wydzielany w mózgu, tylko w żołądku. Potem, owszem, dociera do mózgu i daje sygnał „zjedz” - wyjaśnia specjalista z WIML.

Z drugiej strony, jak stwierdził, odsuwamy talerz z jedzeniem nie dlatego, że wykazujemy się siłą woli, że już mamy dość, tylko z powodu wydzielania się w obrębie jelita cienkiego peptydu GLP-1, który po dopłynięciu do mózgu, wydaje nam swoisty rozkaz: „odsuń talerz”.

Nadwaga to styl życia
Dr hab. Mariusz Wyleżoł podkreśla, że chęć jedzenia stanowi silniejszy bodziec od bodźca seksualnego: - Jeżeli mężczyźnie chorującemu na otyłość zaproponujemy kotleta lub nagą dziewczynę, to co wybierze? Najpierw zdecyduje się na zaspokojenie żołądka - stwierdził.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH