Ekspert: błędne jest wrzucanie do jednego worka wszystkich ludzi z nadwagą

FARMAKOTERAPIA

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   02-05-2017, 13:07

Ekspert: błędne jest wrzucanie do jednego worka wszystkich ludzi z nadwagą Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do końca nie będziemy w stanie poznać mechanizmów otyłości w najbliższym czasie. Pewnie procesy tego zjawiska medycyna jednak wyjaśnić potrafi - wskazuje dr hab. Mariusz Wyleżoł, kierownik Kliniki Chirurgii Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie .

- Leczenie zachowawcze, czyli wizyta u dietetyka powinna się opierać na rozpisaniu indywidualnej diety, zakładającej ujemny bilans energetyczny. Dla osób z BMI do 35, dieta powinna zawierać o 500 kalorii mniej na dobę, z kolei u osób z BMI powyżej 35 - nawet o 1000 kalorii mniej. Jest to niezwykle trudne do wykonania, gdyż chory odczuwa wówczas ciągły głód - mówi Ludmiła Podgórska.

Pod opieką kilku specjalistów
Zgodnie ze wskazówkami ekspertki, właściwie dobrana dieta powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze bez potrzeby wspierania się dodatkową suplementacją. - Dietę należy urozmaicić, dostosować do codziennego funkcjonowania chorego, posiłki powinny być także łatwe w przygotowaniu i stosowaniu - wymienia.

Zaznacza, że niezwykle ważny, ale często pomijany przez lekarzy jest aspekt dostosowania diety do możliwości ekonomicznych pacjenta. Chory powinien być również poinformowany, aby unikać jedzenia z innych przyczyn niż zaspokajanie głodu.

- Bardzo ważna przy leczeniu otyłości jest pomoc fizjoterapeuty, który zleci odpowiednią aktywność fizyczną. Chory powinien także skorzystać z porady psychologa, który podtrzymywałby zmianę jego stylu życia, a także stale współpracować z lekarzem, który kontrolowałby jego pozostałe schorzenia - podsumowuje Ludmiła Podgórska.

Natomiast zdaniem prof. Krzysztofa Paśnika, kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirugii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, operowanie osób otyłych „z marszu” jest błędem, ponieważ chirurgia bariatryczna nie jest stuprocentowo skutecznym lekiem na wszystko. Chory musi nauczyć się inaczej odżywiać i postępować zgodnie z wyznaczonymi celami.

Profesor przyznaje, że chirurgia jest bardzo pomocna, jednak chory, aby zakwalifikować się do zabiegu musi wykonać najpierw pewną pracę - pozbyć się od 5 do 10% masy ciała. - Od pewnego czasu ściśle tego przestrzegamy. Efekt leczenia osób, które dobrze przygotują się do operacji jest dużo lepszy - zaznaczył specjalista.

Wypowiedzi zanotowane podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (9-11 marca 2017 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH