Ekspert EMA: możemy już jasno powiedzieć - jest związek zakrzepów ze szczepionką

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   06-04-2021, 14:48

Ekspert EMA: możemy już jasno powiedzieć - jest związek zakrzepów ze szczepionką Potrzebna jest informacja na temat bezpieczeństwa preparatu - przyznają eksperci EMA Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Ekspert EMA stwierdził, że coraz trudniej twierdzić, że nie ma związku przyczynowo-skutkowego między preparatem AstraZeneca a zakrzepami krwi.

- Nie mamy informacji na ten temat. Doniesienia o powiązaniu (zakrzepów krwi ze szczepieniami AstraZeneki - PAP) jest obecnie badane przez Europejską Agencję Leków - powiedział na konferencji w Brukseli rzecznik KE Stefan De Keersmaecker pytany o słowa pracownika EMA.

Wskazał, że spotkanie Komitetu ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii EMA odbędzie się za trzy dni.

Potrzebna szybka informacja
Rzecznik KE Eric Mamer powiedział, że potrzebna jest "szybka" informacja w tej sprawie. Komisja wskazała jednak, że nie wie, kiedy taka informacja może się pojawić.

KE nie odpowiedziała też na pytanie, czy Cavaleri jest uprawiony do udzielania wywiadów prasie. Wskazała, że Europejska Agencja Leków nie jest zarządzana przez nią i dlatego nie może tej kwestii skomentować.

W wywiadzie dla włoskiego dziennika "Il Messaggero", opublikowanym we wtorek (6 kwietnia), Cavaleri odniósł się do pogłębionych badań nad przypadkami zakrzepicy u osób powyżej 55 lat, głównie kobiet, wyjaśniając, że prace te są "dalekie od zakończenia".

- Dążymy do tego, by mieć jasny obraz tego, co się dzieje, określić szczegółowo ten objaw wynikający ze szczepionki - zapewnił.

"Jakiś związek jest"
Zapytany przez gazetę, czy można już zatem stwierdzić, że wynika on ze szczepionki, odparł: - Według mnie możemy już to powiedzieć, to jasne, że jest związek ze szczepionką. Zastrzegł jednak, że EMA nie wie na razie, "co powoduje taką reakcję".

Zapowiedział, że w najbliższym czasie agencja stwierdzi, że "związek jest, ale jak do tego dochodzi, trzeba to ustalić".

Jako następny krok zapowiedział badanie poszczególnych grup wiekowych, zwłaszcza młodych kobiet.

Zastrzegł, że trudne będzie wskazanie limitu wieku osób, którym będzie można podawać preparat, jak zrobiły to niektóre kraje. - Powód jest bardzo prosty: jesteśmy agencją regulacyjną i musimy mieć bardzo precyzyjne dane na temat stosunku ryzyka i korzyści - dodał.

Korzyść populacyjna
- Agencje zdrowia publicznego, które zarządzają różnymi kampaniami szczepień, mają różne możliwości do dyspozycji i mogą z nich korzystać tak, jak uważają najlepiej - zaznaczył przedstawiciel EMA.

W połowie marca EMA poinformowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna. Dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke przekazała wtedy, że podawanie preparatu nie jest powiązane ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi.

- Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka. Jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają (...) nad ryzykiem. Szczepionka nie jest związana ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które ją otrzymały - oświadczyła Cooke.

Zapowiedziała też, że zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem.

Agencja przyznała jednocześnie, że szczepionka "może być związana z bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi związanych z trombocytopenią, tj. niskim poziomem płytek krwi (elementów we krwi, które pomagają w krzepnięciu), z krwawieniem lub bez krwawienia, w tym z rzadkimi przypadkami zakrzepów w naczyniach odprowadzających krew z mózgu (CVST)".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH