Ekspert: jakie są objawy zakrzepicy po szczepionce?

FARMAKOTERAPIA

Autor: WP, EMA   09-04-2021, 14:18

Ekspert: jakie są objawy zakrzepicy po szczepionce? Specjalista wymienia objawy, jakie mogą pojawić się jako działania niepożądane po szczepionce AstraZeneca Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Zakrzepice po szczepionce AstraZeneca są nietypowe, więc ich objawy też mogą być różne - ponieważ częściowo wynikają z małopłytkowości, więc mogą być bardzo niespecyficzne.

Flebolog, zajmujący się chirurgią żył, skleroterapią oraz usuwaniem żylaków. prof. Łukasz Paluch wyjaśnia, jakie mogą być objawy zakrzepicy, która jest działaniem niepożądanym po preparacie AstraZeneca.

Komunikat Europejskiej Agencji Leków (EMA) z 7 kwietnia br. wskazywał, że nietypowe zakrzepy krwi z niską liczbą płytek krwi powinny być wymienione jako bardzo rzadkie skutki uboczne szczepionki.

Objawy występują do 2 tygodni po szczepieniu
Zauważono, że skrzepy krwi wystąpiły w żyłach mózgu (zakrzepica żył mózgowych, CVST) i brzucha (zakrzepica żyły trzewnej) oraz w tętnicach, wraz z małą liczbą płytek krwi i czasami krwawieniem.

Jak dotąd większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu 2 tygodni po szczepieniu. Na podstawie obecnie dostępnych dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka.

W ocenie organizacji, szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. Jednocześnie EMA przypomniała pracownikom służby zdrowia i osobom otrzymującym szczepionkę, aby byli świadomi możliwości występowania bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi występującym w ciągu 2 tygodni po szczepieniu.

Osoby, które otrzymały szczepionkę, powinny natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli wystąpią objawy tej kombinacji zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi.

A jak te objawy rozpoznać?
- To są takie nietypowe zakrzepice, bo typowa zakrzepica obejmuje przede wszystkim naczynia dystalne, czyli te, gdzie jest najwolniejszy przepływ, czyli przede wszystkim kończyny dolne. Natomiast w tym przypadku jest trochę inny mechanizm niż przy normalnej zakrzepicy - tłumaczy prof. Łukasz Paluch, cytowany przez portal wp.pl.

Lekarz wymienia objawy, które mogą świadczyć o tym, że dzieje się coś złego i tłumaczy, że wiele zależy od tego, w którym miejscu powstaje zakrzep:

Objawy mogą być różne, ponieważ częściowo wynikają z małopłytkowości, więc mogą być bardzo niespecyficzne.

Mogą wystąpić niewielkie krwawienia lub krwawe wybroczyny na ciele, czyli plamy krwi pod skórą, ale mogą też pojawić się bardziej typowe objawy zakrzepicy. Takim typowym objawem jest obrzęk, który będzie widoczny w kończynach górnych, czy dolnych. Mogą wystąpić opuchnięcia nóg, ociężałość, zaczerwienie.

Silny utrzymujący się ból głowy lub brzucha
Natomiast jeżeli zakrzepica będzie dotyczyła głowy, czyli zatok żylnych w mózgu, to mogą wystąpić objawy neurologiczne, takie jak ból głowy, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, omdlenia.

Jeżeli będą to naczynia brzuszne, to będą takie niespecyficzne bóle brzucha, bardzo silne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH