Ekspert: metforminy nie miesza się z alkoholem

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   20-10-2017, 12:21

Ekspert: metforminy nie miesza się z alkoholem Ekspertka radzi, by nie mieszać alkoholu z lekiem na cukrzycę

Metformina zawarta w leku na cukrzycę, może doprowadzić do zbierania się we krwi kwasu mlekowego, co u diabetyka stanowi duże zagrożenie życia. Dlatego jeśli przyjmujesz metforminę, zrezygnuj z picia alkoholu - ostrzega dr n. med. Katarzyna Skórzewska, ginekolog endokrynolog.

Doktor wyjaśnia na portalu wyborcza.pl, że niektóre osoby chorujące na cukrzycę typu 2, mające insulinooporność, a także kobiety z rozpoznanym zespołem policystycznych jajników przyjmują metforminę.

Metformina w połączeniu z alkoholem może doprowadzić do rozwoju niebezpiecznego zaburzenia metabolicznego, czyli zbierania się we krwi kwasu mlekowego.

- Jego nadmiar może doprowadzić do kwasicy mleczanowej będącej zaburzeniem metabolicznym, a jej objawy to m.in. bóle brzucha, nudności, wymioty, zawroty głowy i wydobywający się z ust nieprzyjemny zapach acetonu – opisuje ekspertka.

Dodaje, że rozwój kwasicy mleczanowej u diabetyka stanowi duże zagrożenie życia, dlatego jeśli taka osoba przyjmuje metforminę, powinna zrezygnować z picia alkoholu.

Więcej: http://wyborcza.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH