Ekspert: można szczepić także ozdrowieńców i chorujących bezobjawowo

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   07-12-2020, 11:03

Ekspert: można szczepić także ozdrowieńców i chorujących bezobjawowo Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie ma obecnie żadnych dowodów, by szczepienie przeciw SARS-CoV-2 stanowiło jakieś podwyższone ryzyko dla osób przechodzących zakażenie bezobjawowo lub będących w trakcie wylęgania COVID-19 – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

- Osoba, która ma zostać zaszczepiona przeciw SARS-CoV-2 będzie podlegać - na takich samych zasadach, jak w przypadku innych szczepień - kwalifikacji lekarskiej pod względem stanu zdrowia. Jeżeli ma objawy choroby, to wówczas szczepienie trzeba odroczyć. Nie ma natomiast żadnych wskazań, by sprawdzać przed wakcynacją, czy jest to osoba zakażona SARS-CoV-2 - tłumaczył PAP ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski.

Jak dodał, "nie ma też obecnie żadnych dowodów, by szczepienie stanowiło jakieś podwyższone ryzyko dla osób przechodzących zakażenie bezobjawowo lub będących w trakcie wylęgania COVID-19, czyli w fazie presymptomatycznej".

Rzymski podkreślił również, że przeciwwskazań do szczepień nie ma także dla osób, które są ozdrowieńcami. Jak wskazał, "w badaniu trzeciej fazy szczepionki Pfizer/BioNTech, oprócz osób, które nigdy nie spotkały się z koronawirusem, rekrutowano także część osób bez względu na to czy przeszły one COVID-19, czy nie. Zaszczepienie ozdrowieńców może wręcz pomóc zwiększyć ich odporność na SARS-CoV-2".

- Warto również zwrócić uwagę, że szczepionka Pfizera, podobnie zresztą jak szczepionka amerykańskiej Moderny, przechodziła przez kolejne fazy badań klinicznych bez konieczności wstrzymywania ich z powodu wystąpienia jakichś bardzo poważnych objawów niepożądanych - podkreślił.

Dodał, że te, które odnotowywano - jak zmęczenie, ból głowy, dreszcze, czy ból mięśni - to objawy, które można uznać za "typowo poszczepienne", czyli takie, które zdarzają się także po podaniu innych szczepionek np. przeciwko grypie.

- Dobrą wiadomością jest też to, że w trakcie badań klinicznych szczepionki Pfizera nie zauważono, aby osoby starsze miały większe spectrum objawów niepożądnych" - wskazał Rzymski.

 

ajw/ mhr/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH