Ekspert o różnicy między marihuaną - narkotykiem a marihuaną leczniczą

FARMAKOTERAPIA

Autor: J.S. Hamilton/ rynekaptek.pl   17-06-2019, 11:03

Ekspert o różnicy między marihuaną - narkotykiem a marihuaną leczniczą Zastosowanie leczniczej marihuany znane jest od tysiącleci (fot. archiwum)

Na początku XX wieku znanych było co najmniej sto środków leczniczych, w których Cannabis stanowił istotny, jeśli nie jedyny składnik. Lekarstwa te były przepisywane na kilkadziesiąt różnych schorzeń.

Zastosowanie leczniczej marihuany znane jest od tysiącleci. Warto wyjaśnić, że różnica między znanym narkotykiem a leczniczą marihuaną jest kolosalna i nie ma co ich wrzucać do jednego worka - czytamy w informacji przesłanej do redakcji przez spółkę J.S. Hamilton.

Konopie medyczne to rośliny uprawiane według ustalonych norm, które przeszły odpowiednią kontrolę jakości zgodnie z międzynarodowymi zasadami dotyczącymi ziołowych produktów leczniczych. Wiele nowoczesnych badań dowodzi, że składniki aktywne zawarte w konopiach pomagają  w wielu schorzeniach. Do tej pory leczono nimi rany, poparzenia oraz wrzody. Nasiona konopi były wykorzystywane również w formie pasty, stosowano ją przeciwzapalnie, jako lek przeczyszczający i odrobaczający. Olej, który toczono z nasion, używano jako odżywkę do włosów, a żywiczny wyciąg na bazie alkoholu był stosowany jako środek przeciwbólowy, redukujący poziom lęku, poprawiający apetyt, stosowany przy migrenie, bezsenności i w przypadłościach neurologicznych.

Na początku XX wieku znanych było co najmniej sto środków leczniczych, w których Cannabis stanowił istotny, jeśli nie jedyny składnik. Lekarstwa te były przepisywane na kilkadziesiąt różnych schorzeń.

 – W Polsce są setki tysięcy pacjentów cierpiących na dolegliwości, w których pomagają preparaty z konopi indyjskich. Surowiec konopi medycznej to lek z kategorii “N”. Stosowany jest m.in. w medycynie paliatywnej dzięki temu, że odkryto w nim ok. 100 substancji aktywnych, w tym kannabinoidy tzw. THC i CBD. Po świecie krąży wiele teorii, które próbują obalić negatywne skutki zażywania medycznej marihuany. Na wielu rynkach świata dopuszczono jednak do obrotu produkty lecznicze na bazie Cannabis  – mówi Lucyna Pellowska-Januszek, dyrektor Branży Badań Farmaceutyków J.S. Hamilton.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH