Ekspert o skuteczności i bezpieczeństwie szczepionki Pfizer u dzieci

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   28-05-2021, 15:02

Ekspert o skuteczności i bezpieczeństwie szczepionki Pfizer u dzieci W piątek, 28 maja, Europejska Agencja Leków (EMA) ma podjąć decyzję o zatwierdzeniu szczepionki firm BioNTech i Pfizer dla grupy wiekowej 12-16 lat. O skuteczności szczepionki mówi Paweł Grzesiowski (fot. PTWP)

Wśród nastolatków w wieku 12-15 lat odpowiedź immunologiczna po szczepionce przeciw covid-19 firmy Pfizer jest nawet większa niż u dorosłych - wynika z badań klinicznych.

Badania kliniczne potwierdziły znakomitą skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku 12-15 lat – twierdzi ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski, powołując się na najnowsze badania naukowe.

Skuteczność potwierdzona w badaniu klinicznym

W piątek, 28 maja, Europejska Agencja Leków (EMA) ma podjąć decyzję o zatwierdzeniu szczepionki firm BioNTech i Pfizer dla grupy wiekowej 12-16 lat.

Najnowsze badania potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność szczepień wśród najmłodszych.

"Znakomita skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku 12-15 lat została potwierdzona w badaniu klinicznym" - stwierdza na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Jego zdaniem jest to "ważne ogniwo w łańcuchu przerywania transmisji wirusa i ochrony przed zakażeniami u dzieci i w grupach ryzyka".

Odpowiedź immunologiczna jest nawet większa niż u dorosłych

Specjalista powołuje się na badania opublikowane przez "New England Journal od Medicine". Objęto nimi 2260 dzieci w wieku 12-15 lat, połowa z nich otrzymała szczepionkę Pfizera i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech, a pozostali jedynie placebo.

Podobnie jak w innych grupach wiekowych preparat ten wykazuje wysoką skuteczność oraz korzystny profil ewentualnych działań niepożądanych - stwierdzają autorzy badania w artykule "Safety, Immunogenicity, and Efficacy of the BNT162b2 Vaccine in Adolescents". Dodają, że wśród nastolatków w wieku 12-15 lat odpowiedź immunologiczna jest nawet większa niż u dorosłych.

W USA zachęcają do szczepienia dzieci i nastolatków

Do szczepień przeciwko COVID-19 wśród dzieci przekonują Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) oraz Amerykańskie Towarzystwa Udaru Mózgu (ASA).

"Zdecydowanie apelujemy - stwierdzają we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele obu towarzystw - do wszystkich dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych w USA o przyjęcie szczepionki przeciwko COVID, gdy tylko będą mogli ją otrzymać, zgodnie z niedawnym zatwierdzeniem przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Centrum Kontroli Chorób (CDC)".

AHA i ASA dodają, że według badań klinicznych szczepionki przeciwko COVID-19 są skuteczne prawie w 100 proc. w zapobieganiu śmierci i hospitalizacji z powodu zakażenia COVID-19.

W Polsce na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą zapisywać się osoby od 16. roku życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH