Ekspert o wyzwaniu, przed jakim stoją farmaceuci

FARMAKOTERAPIA

Autor: gazetalekarska.pl/rynekaptek.pl   19-09-2017, 10:22

Ekspert o wyzwaniu, przed jakim stoją farmaceuci Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ograniczenie polipragmazji stanowi dziś jedno z podstawowych wyzwań. Wydaje się, że farmaceuci są główną grupą zawodową, która może podjąć to wyzwanie w naszym systemie zdrowotnym – ocenia dr hab. Agnieszka Skowron z Zakładu Farmacji Społecznej CM UJ.

W ocenie dr Agnieszki Skowron, w Polsce tylko pacjent jest jedynym źródłem informacji o lekach i produktach, które stosuje. W systemie brakuje miejsca, w którym gromadzone byłyby informacje o wszystkich kupowanych przez chorego lekach, brak więc możliwości kontroli tego zjawiska.

- Pacjent często nie jest w stanie sam uświadomić sobie, że stosuje „dużo leków”, a jeśli nawet sobie to uświadomi, to nie wie, do kogo może zwrócić się z tym problemem – tłumaczy doktor na łamach portalu gazetalekarska.pl.

Dodaje, że czasem słyszy się głosy, iż farmaceutom zależy na sprzedaży kolejnych leków, bo dzięki temu ich apteki mają szansę utrzymać się na rynku: - Nic bardziej błędnego. Farmaceuci są świadomi negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą stosowanie leków –stwierdza.

Zdaniem ekspertki, ograniczenie polipragmazji stanowi dziś jedno z podstawowych wyzwań, w szczególności w opiece nad osobami starszymi, i wydaje się, że farmaceuci są główną grupą zawodową, która może podjąć to wyzwanie w naszym systemie zdrowotnym.

- Trudno wyobrazić sobie system opieki zdrowotnej bez farmaceutów, tym bardziej trudno jest przyjąć, że można wprowadzać opiekę koordynowaną, nie wyznaczając w jej strukturach roli dla farmaceuty.

W ocenie dr Skowron, zwiększenie zaangażowania farmaceutów w tego rodzaju działania pozwala na realizację w praktyce idei opieki farmaceutycznej.

Więcej: http://gazetalekarska.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH