Ekspert o zakażeniach układu moczowego

FARMAKOTERAPIA

Autor: lifestyle.newseria.pl/rynekaptek.pl   27-11-2017, 10:08

Ekspert o zakażeniach układu moczowego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zakażenie układu moczowego to powszechny problem, jednak dzięki coraz lepszym produktom dostępnym bez recepty dla dorosłych można samemu zawalczyć o zdrowy układ moczowy - czytamy na portalu Newseria Lifestyle.

Zakażenie układu moczowego (ZUM) to jedna z najczęstszych przyczyn interwencji lekarskiej. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Szacuje się, że 10 proc. kobiet cierpi na takie infekcje raz w roku, a 60 proc. co najmniej raz w życiu.

– Zakażenia układu moczowego stanowią około 40 proc. wszystkich zakażeń szpitalnych i w granicach 10–20 proc. zakażeń pozaszpitalnych – mówi agencji Newseria Marek Dąbrowa, kierownik Działu Rozwoju Projektów Medycznych w Aflofarm.

Ze względu na obecność skutecznych leków powikłania ZUM występują stosunkowo rzadko, natomiast są one poważne.

– Zaliczamy do nich blizny w nerkach, które występują w trakcie nawracalności ZUM, białkomocz, postępującą utratę funkcji nerek i rozwój nadciśnienia tętniczego. Powikłaniem odmiedniczkowego zapalenia nerek może być sepsa, która jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na oddziałach intensywnej terapii – tłumaczy Marek Dąbrowa.

Zakażenie układu moczowego to powszechny problem, jednak dzięki coraz lepszym produktom dostępnym bez recepty dla dorosłych można samemu zawalczyć o zdrowy układ moczowy. Specjaliści podkreślają, że dynamiczny rozwój antybiotykoterapii znacznie ułatwia prawidłowe leczenie infekcji.

Więcej: https://lifestyle.newseria.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH