Ekspert: ostateczna formuła leku oryginalnego nie jest idealna

FARMAKOTERAPIA

Autor: zdrowie.trojmiasto.pl/rynekaptek.pl   17-10-2017, 14:25

Ekspert: ostateczna formuła leku oryginalnego nie jest idealna Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Merytorycznie nie ma żadnych przesłanek, żeby sądzić, że lek oryginalny jest lepszy od swojego odpowiednika. Zresztą procedura powstawania leku innowacyjnego nie jest pozbawiona wad - wyjaśniła prof. Małgorzata Sznitowska, kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej GUMed.

Profesor stwierdziła w rozmowie na łamach portalu zdrowie.trojmiasto.pl, że skutki uboczne zażywania leku generycznego powinny być podobne do tych, jakie występują w przypadku leku oryginalnego. - Jednak może się zdarzyć, że pacjent odczuwa różnicę, ale to może też wynikać np. z subiektywnego przeczucia i przekonania, że leczy się tańszym, czyli rzekomo gorszym lekiem. To całkowicie błędne myślenie – wskazała.

Dodała, że merytorycznie nie ma żadnych przesłanek, żeby sądzić, że lek oryginalny jest lepszy od swojego odpowiednika. Co więcej, procedura powstawania leku innowacyjnego nie jest przecież pozbawiona wad.

- Mimo tego, że czas powstawania preparatu trwa długo, czasem ostateczna formuła nie jest idealna. Przez 10 lat sprzedawania leku na wyłączność producent często widzi jakieś mankamenty technologiczne leku i wie, że należałoby np. użyć innej substancji dodatkowej – wyjaśniła prof. Sznitowska.

Jak stwierdziła, 10 lat w farmacji to długo, dlatego może się okazać po tych latach, że firma produkująca generyk sięgnie po nowocześniejsze rozwiązania, lepszą substancję pomocniczą.

W odniesieniu do cen leków, profesor wytłumaczyła, że czasami cenę podbija m.in. opakowanie czy wydajność linii produkcyjnych lub inne koszty przedsiębiorstwa farmaceutycznego.

- Pacjent takiej różnicy nie musi zauważyć na pierwszy rzut oka, ale odczuje ją w swoim portfelu. Nie bez znaczenia dla ceny leku może być też choćby liczba przedstawicieli handlowych. Żaden z tych czynników nie ma jednak absolutnie nic wspólnego z jakością leku.

Jej zdaniem, farmaceuta w aptece ma obowiązek zaproponowania tańszego leku. - Nie oznacza to oczywiście, że pacjent musi się godzić na jego zakup – zaakcentowała.

Więcej: https://zdrowie.trojmiasto.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH