Ekspert: rośnie sprzedaż leków na depresję

FARMAKOTERAPIA

Autor: tokfm.pl/rynekaptek.pl   17-10-2017, 12:37

Ekspert: rośnie sprzedaż leków na depresję Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce, w latach 2008 - 2016 nastąpił 30-procentowy przyrost sprzedaży leków antydepresyjnych. Obecnie miesięcznie sprzedaje się około 1,5 mln opakowań takich leków - tłumaczy prof. Piotr Gałecki, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii.

1,5 mln osób leczy się w Polsce na depresję. Pacjentów przybywa w szybkim tempie, choć i tak wiele osób nie chce podejmować leczenia albo po prostu nie wie, że ze swoim problemem powinno pójść do lekarza.– pisze portal radia TOK FM.

Jak tłumaczy prof. Piotr Gałecki, depresja jest obecnie drugim powodem niezdolności do pracy w Polsce. Ocenia się, że za kilka lat będzie pierwszym powodem.

- To bardzo duży koszt nie tylko dla służby zdrowia, ale dla finansów całych społeczeństw, bo koszty bezpośrednie, czyli wizyty u lekarza czy leki to jedynie 20 procent kosztów, a reszta to zmniejszenie produktywności chorych osób oraz koszty związane ze świadczeniami wypłacanymi przez różnego rodzaju ubezpieczycieli – mówi.

Jedną z przyczyn nie leczenia się z depresji to niewiedza. Jak czytamy, wiele osób nie zdaje sobie sprawy że takie objawy jak przygnębienie, zaburzenia snu, różne niespecyficzne objawy somatyczne, po dokładniejszym zbadaniu i weryfikacji mogą być zakwalifikowane do leczenia farmakologicznego. Według szacunków, nawet do 50 procent osób nie przyjmuje leków na depresję, choć powinni.

Krajowy konsultant wylicza, że zgodnie z analizą sprzedaży leków antydepresyjnych w Polsce, w latach 2008 - 2016 nastąpił 30-procentowy przyrost sprzedaży takich preparatów. Obecnie w naszym kraju sprzedaje się około 1,5 mln opakowań leków przeciwdepresyjnych co miesiąc - uznaje się, że to rzeczywista liczba osób, które takie leki przyjmują.

Prof. Piotr Gałecki podkreśla, że współczesne antydepresanty skutecznie udaremniają skłonności samobójcze, nie zaburzają funkcji seksualnych, po zastosowaniu tych leków można normalnie pracować.

Więcej: http://www.tokfm.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH