Ekspert: szczepienia przeciw COVID-19 etapami, nie wszyscy w jednym czasie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   22-12-2020, 14:02

Ekspert: szczepienia przeciw COVID-19 etapami, nie wszyscy w jednym czasie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szczepienia przeciw COVID-19 będę realizowane etapami, nie wszyscy otrzymają szczepionkę natychmiast, w jednym czasie. Przeciętny człowiek będzie musiał poczekać – powiedział 22 grudnia główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Na antenie Radia Zet Horbana zapytano, czy jesteśmy na 100 proc. przygotowani do szczepień. - Na 100 proc. to nigdy człowiek nie jest przygotowany - odparł profesor i dodał, że "szczęśliwie zaczynami szczepienia etami".

- Nie będziemy mieli szczepionki natychmiast dla wszystkich. Jak patrzę na czas dostaw i listę dostaw, to z punktu widzenia przeciętnego człowieka trzeba będzie poczekać - dodał.

Prof. Horban przypomniał, że na razie do dyspozycji jest jedna szczepionka, a w pierwszej kolejności szczepieni będą pracownicy ochrony zdrowia.

- Na co dzień pracujemy z zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 i nie mamy żadnej wątpliwości, że szczepić się należy - zaznaczył, odnosząc się do uwag, że nie wszyscy medycy zgłaszają się, by skorzystać ze szczepionki.

Prof. Horban wskazał, że z czasem szczepionek będzie więcej i możliwości zaszczepienia coraz większej liczby osób także coraz więcej. - Zaczynamy od osób najstarszych, najbardziej narażonych na śmierć - wskazał.

- Jeżeli zaszczepimy wszystkich 60 plus, to zabieramy się za następnych i wtedy będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy bezpieczni. Jeżeli nie, to nadal będziemy mieli transmisję - ocenił.

- Jeżeli do lata uda nam się zaszczepić wszystkich, którzy mają 60 lat i powyżej, to już jesteśmy bliscy celu zniesienia 95 proc. tzw. obostrzeń albo zaleceń, albo restrykcji. Zapomnimy prawdopodobnie o czymś takim jak maski - dodał.

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH