Ekspert: szczepionka AstraZeneca nie jest gorszego sortu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   04-02-2021, 13:32

Ekspert: szczepionka AstraZeneca nie jest gorszego sortu Preparat AstraZeneca jest preparatem wektorowym, który podaje się w dwóch dawkach, w odstępie między 4 a 12 tygodni (fot. Pixabay)

Szczepionka AstraZeneca nie jest „gorszego sortu” – mówił PAP dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu. Dodał, że preparat AstraZeneca tak samo, jak szczepionki RNA Pfizera, czy Moderny w 100 proc. chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i hospitalizacją z powodu choroby.

Dodał jednak, że informacje o skuteczności preparatu AstraZeneca nie powinny budzić niepokoju. - Musimy po prostu zrozumieć, co tak naprawdę oznacza termin "skuteczność". Otóż, gdy mówimy, że jest on na poziomie 59,5 proc. w przypadku AstryZeneca mamy na myśli skuteczność tego preparatu w prewencji objawowych zakażeń, czyli takich zakażeń koronawirusem, które dają u osoby zakażonej objawy. Natomiast należy zwrócić uwagę, że wszystkie te szczepionki - włącznie z AstraZeneca - dają bardzo wysoki stopień ochrony przed cięższym przebiegiem COVID-19 i z badań klinicznych wynika, że mają 100 proc. skuteczność w prewencji hospitalizacji, jeżeli nawet do takiego zakażenia koronawirusem u osoby zaszczepionej dojdzie - wskazał.

Rzymski przypomniał, że preparat AstraZeneca jest preparatem wektorowym, który podaje się w dwóch dawkach, w odstępie między 4 a 12 tygodni. Wskazał, że trwają również badania, które mają sprawdzić, czy odroczenie podania drugiej dawki do 12 tygodnia, czyli o 3 miesiące, nie mogłoby pozytywnie wpłynąć na poziom skuteczności.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH