Ekspert: tegoroczne szczepionki chronią przed wirusem A/H1N1

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   11-01-2011, 08:16

Ekspert: tegoroczne szczepionki chronią przed wirusem A/H1N1 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Większość przypadków grypy to w tej chwili zakażenia wirusem A/H1N1, ale tegoroczne szczepionki zabezpieczają także przed nim.

- Warto jeszcze się zaszczepić, bo szczyt zachorowań na grypę wciąż jest przed nami ‒ mówi dr Paweł Grzesiowski z Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Jego zdaniem, nie będzie drugiej pandemii, za to mówimy o drugiej fali pandemicznej. Około kwietnia ub. r. zakończył się wzrost zachorowań związany z wirusem A/H1N1; teraz - od września ub.r. - lekarze zanotowali już więcej zachorowań niż w poprzednim sezonie. W tej chwili jesteśmy u progu szczytu sezonowego wzrostu zachorowalności na grypę i choroby grypopodobne, który zapewne utrzyma się do marca. Musimy mieć świadomość, że większość zakażeń w tej chwili będzie zakażeniami wirusem A/H1N1. 

- Nic nie wskazuje na to, żeby w jakikolwiek sposób wirus się  zmienił. Pamiętajmy, że 99 proc. zachorowań przebiega bez powikłań, a tylko 0,25 proc. zakażonych może mieć problemy zagrażające życiu. Ten wirus jest zjadliwy w tym sensie, że wywołuje bardzo dużo zakażeń - dodaje Grzesiowski.

Do grupy ryzyka należą przede wszystkim osoby przewlekle chore na choroby układu oddechowego i krążenia, które słabiej bronią się przed wirusem. Częściej ten typ wirusa atakuje osoby otyłe, czego naukowcy nie potrafią wyjaśnić. Szczególnie podatne są też kobiety w ciąży, w przypadku których przebieg choroby jest wyraźnie ostrzejszy niż w przypadku zwykłej grypy. 

- W absolutnej większości przypadków każda szczepionka na grypę, dostępna w tym roku na rynku, chroni zarówno przed grypą sezonową, jak i przed wirusem A/H1N1. Mówi się nawet o 90-procentowej skuteczności szczepionek w przypadku tych osób, które wytworzyły przeciwciała. Do przełamania odporności poszczepiennej może dojść tylko u osób, które dostają ogromną dawkę zakażającą, np. gdy opiekują się osobą chorą. Jednak nawet wtedy nie są to zachorowania ciężkie - mówi dr Grzesiowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH