Ekspert: to nowa fala pandemii. Z bardziej zaraźliwym wariantem Delta

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   28-06-2021, 11:02

Ekspert: to nowa fala pandemii. Z bardziej zaraźliwym wariantem Delta W Australii w pełni zaszczepionych jest obecnie 4,7 proc. mieszkańców, a kolejnych 19 proc. przyjęło jedną dawkę szczepionki Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

W Sydney od 26 czerwca obowiązuje surowy lockdown, a restrykcje przeciwpandemiczne dotykają 18 mln ludzi, czyli ok. 70 proc. mieszkańców kraju. Powodem kolejne przypadki wariantu Delta.

Władze Australii starają się opanować nowe ogniska Covid-19 wywołane wariantem Delta. Doradczyni ministra zdrowia Alison McMillan ostrzegła, że wariant ten jest o 60 proc. bardziej zaraźliwy niż Alfa i wywołuje cięższą chorobę u młodych ludzi.

Wraca surowy lockdown i restrykcje

McMillan, która w rządzie Australii pełni funkcję głównej urzędniczki ds. pielęgniarstwa i położnictwa, przypomniała, że wariant Alfa jest już bardziej zaraźliwy niż pierwotna odmiana koronawirusa. W przypadku Delty "zdecydowanie widzimy więcej zakażeń" w gospodarstwach domowych niż w przypadku Alfy - przestrzegła.

Portal Axios podkreśla, że po raz pierwszy od wielu miesięcy Australia mierzy się z ogniskami Covid-19, pojawiającymi się w tym samym czasie w różnych częściach kraju.

- Myślę, że wchodzimy w nową fazę tej pandemii z bardziej zaraźliwym wariantem Delta - powiedział w rozmowie z australijską stacją ABC minister skarbu Josh Frydenberg.

Premier Scott Morrison zwołał na poniedziałek, 28 czerwca, kryzysowe spotkanie z przywódcami stanów i terytoriów. W Sydney, najludniejszym mieście Australii, od 26 czerwca, obowiązuje surowy lockdown, a restrykcje przeciwpandemiczne dotykają 18 mln ludzi, czyli ok. 70 proc. mieszkańców kraju.

W Australii w pełni zaszczepionych jest obecnie 4,7 proc. mieszkańców

W stanie Nowa Południowa Walia wykryto od 16 czerwca 130 nowych zakażeń lokalnych, z czego 124 wiązane są z ogniskiem wariantu Delta w Bondi Beach na przedmieściach Sydney. Po wykryciu nowych lokalnych skupisk infekcji restrykcje wprowadzono również w stanach Queensland, Australia Zachodnia i na Terytorium Północnym.

Portal News.com.au cytuje tymczasem wykształconego na Harvardzie epidemiologa Erica Feigl-Dinga, który ostro skrytykował realizację australijskiego programu szczepień. - To straszne. Australia jest w punkcie, w którym były Indie, gdy doszło tam do wzrostu (liczby zakażeń) - powiedział, odnosząc się do odsetka szczepień.

Według danych przytoczonych przez ten portal w Australii w pełni zaszczepionych jest obecnie 4,7 proc. mieszkańców, a kolejnych 19 proc. przyjęło jedną dawkę szczepionki. W Wielkiej Brytanii odsetki te wynoszą odpowiednio 48 i 17 proc., a w USA - 46 i 8 proc.

Feigl-Ding wyraził również wątpliwości, czy lockdown w Sydney skutecznie powstrzyma rozprzestrzenianie się wariantu Delta w kraju. - W przypadku Delty obawiam się, że (lockdown w Sydney) to krok zbyt mały i spóźniony - ocenił. Zwrócił również uwagę, że personel szpitalny w Australii wciąż używa zwykłych maseczek chirurgicznych, zamiast maseczek z filtrami KN95 czy FFP2.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH