Ekspert: wraz z rozwojem pandemii mamy do czynienia z infodemią

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   09-11-2020, 14:22

Ekspert: wraz z rozwojem pandemii mamy do czynienia z infodemią Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wraz pandemią mamy narastającą infodemię wiadomości na temat COVID-19, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Nieprawdziwe informacje są niebezpieczne, mogą nawet „zabijać” – ostrzega dr hab. Tomasz Dzieciątkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Fake newsy są wyzwaniem dla współczesnej cywilizacji, jak również dla życia społecznego. Wiele z nich dotyczy zdrowia i medycyny, a szczególnie dużo z nich narosło wokół pandemii COVID-19. Przed niesprawdzonymi informacjami ostrzega dr hab. Tomasz Dzieciątkowski z Katedry Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Wraz z rozwojem pandemii mamy do czynienia z infodemią wiadomości na temat COVID-19. Zwłaszcza w mediach społecznościowych pojawiają się niesprawdzone informacje, jak również typowe fake newsy. A to niebezpieczne. Ostrzegam, nieprawdziwe informacje mogą nawet zabijać. Kiedy? Na przykład wtedy, gdy odstawi się prawidłowe leczenia albo ktoś będzie twierdził, że respiratory zabijają - powiedział podczas wirtualnej konferencji prasowej poświęconej chorobom zakaźnym.

Jego zdaniem jednym z najpoważniejszych i najwcześniejszych rozpowszechnianych mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2 jest jego pochodzenie. W jednym z badań, na które powołał się specjalista, prawie połowa respondentów w naszym kraju stwierdziła, że został on stworzony w laboratorium w Wuhan. Większość uznała, że został stworzony celowo, inni przyznali, że powstał przypadkowo, a co trzeci, że w sposób naturalny. Dla 3 proc. badanych koronawirus ten w ogóle nie istnieje, bo jest to fake news. Tyle samo badanych twierdziło, że został wywołany przez technologię 5G.

- Koronawirus nie jest tworem sztucznym, jeśli ktoś w to wierzy, to muszę go rozczarować. Wyewoluował on naturalnie, tak jak to się często dzieje w świecie wirusów - powiedział dr hab. Tomasz Dzieciątkowski.

Potwierdzają to badania naukowe, przeprowadzone w wielu ośrodkach na całym świecie. W ich ramach porównywano materiał genetyczny atakującego ludzi koronawirusa SARS-CoV-2 z wirusami wyizolowanymi od nietoperzy, a także z koronawirusem SARS, który pojawił się w 2002 r. w Hongkongu.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH