Ekspert: zapalenie układu moczowego to najczęstsze zapalenie bakteryjne

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   18-05-2017, 15:07

Ekspert: zapalenie układu moczowego to najczęstsze zapalenie bakteryjne Od 10 do 20 procent kobiet co roku zmaga się z ZUM

Na zakażenia układu moczowego (ZUM) najbardziej narażone są kobiety w wieku 20-30 lat i po menopauzie. Do głównych objawów ZUM należą: konieczność częstego oddawania moczu, pieczenie i ból.

Z zaprezentowanego w środę (17 maja br.) w Warszawie raportu "Infekcje dolnych dróg moczowych - leczenie i zapobieganie nawrotom" wynika, że głównymi objawami zgłaszanymi przez Polki uskarżające się na problemem nawracających infekcji dróg moczowych są: pieczenie i ból podczas oddawania moczu (92 proc. respondentek) oraz konieczność częstego oddawania moczu (80 proc.). Dla zdecydowanej większości Polek zakażenia dróg moczowych to bardzo uciążliwa dolegliwość. Aż 60 proc. odczuwa z tego powodu dyskomfort i niezdolność do wykonywania codziennych zajęć.

- Zapalenia układu moczowego (ZUM) to najczęstsze zapalenia bakteryjne występujące u człowieka, zwykle powoduje je Escherichia coli - mówił w środę podczas prezentacji raportu prof. Włodzimierz Baranowski z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego. Jak wyjaśniał, choć chorują także mężczyźni, z przyczyn anatomicznych najbardziej narażone są kobiety, zwłaszcza w wieku 20-30 lat oraz po menopauzie (gdy dochodzi do atrofii układu moczowo płciowego).

W Wielkiej Brytanii - mówił prof. Baranowski - co roku choruje około 10 proc. populacji. W USA statystyczna kobieta zapada na infekcję dolnych dróg moczowych co dwa lata. Od 10 do 20 proc. kobiet z ZUM zmaga się co roku, a 1 do 2 proc. - co miesiąc.

Jak podawał prof. Baranowski, zakażeniu sprzyjają nieprawidłowości układu moczowo-płciowego oraz cukrzyca, która zwiększa ryzyko trzykrotnie, ale tylko w przypadku kobiet. Inne czynniki ryzyka to stosowanie substancji plemnikobójczych w postaci pianki (trzykrotny wzrost zagrożenia), ciąża oraz duża aktywność seksualna - zwłaszcza przed 15 rokiem życia. Podobnie działa obecność nieprawidłowych bakterii w pochwie (bacterial vaginosis, BV) oraz zabiegi operacyjne i choroby przebiegające z demencją (w dużym stopniu ze względu na konieczność cewnikowania).

Natomiast - jak mówił prof. Baranowski - jednym z mitów dotyczących ZUM jest to, że infekcjom miałoby "sprzyjać" częstsze korzystanie podczas kąpieli z wanny zamiast prysznica, wpływ rodzaju bielizny (o ile jest to bielizna z włókien naturalnych) czy "nadmiernej" higieny okolic intymnych. Nie szkodzi również używanie prezerwatyw.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH