Eksperyment: preparaty homeopatyczne obojętne dla organizmu?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rzeczpospolita, LJ/rynekaptek   04-02-2010, 07:51

Po przedawkowaniu leków homeopatycznych grupa Brytyjczyków nie odnotowała żadnych reakcji w swoich organizmach. Ten eksperyment miał udowodnić, że leki homeopatyczne są dla organizmu obojętne i nie mają żadnego działania

Zdaniem przeciwników tych preparatów, stężenie zawartych w nich czynnych substancji jest bliskie zera, dlatego nie odnoszą żadnego efektu dla zdrowia.

Mimo to w brytyjskim systemie zdrowia wydano na terapie homeopatyczne w ciągu trzech lat równowartość 14 milionów euro. To, że podanie leków homeopatycznych nie przyniosło działań niepożądanych nie oznacza, że ich stosowanie jest dla chorego bez znaczenia. Zażycie tych środków opóźnia podanie na czas skutecznej terapii.

Już w 2005 roku pismo Lancet opublikowało wyniki badań wykazujących, że „środki stosowane w homeopatii nie wykazują żadnego znaczącego efektu działania” (Are the clinical effects of homoeopathy placebo effects? Comparative study of placebo-controlled trials of homoeopathy and allopathy Lancet 2005 366: 726–32).

Periodyk wzywał wówczas lekarzy, by uczciwie informowali pacjentów o braku korzystnych działań tego rodzaju środków.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH