Eksperymentalny lek ochroni przed promieniowaniem

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   24-03-2011, 15:11

Eksperymentalny lek ochroni przed promieniowaniem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pacjenci z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca mogą bezpiecznie przyjmować lek chroniący ich zdrowe tkanki przed skutkami promieniowania.

Informuje o tym pismo "Human Gene Therapy". Na razie terapia dotyczy promieniowania, które chory otrzymuje podczas radioterapii.

"Zapakowany" w maleńkie liposomy plazmid, kodujący enzym dysmutazę ponadtlenkową (MnSOD) ma zapobiec ubocznym skutkom radio- i chemioterapii, co pozwoli zarówno poprawić jakość życia pacjentów, jak i zwiększyć stosowane dawki do skuteczniejszego w walce z rakiem poziomu - bez obawy o pogorszenie stanu pacjenta.

Badania objęły 10 pacjentów ze stadium III nieoperacyjnego raka niedrobnokomórkowego. Przyjmowali oni doustnie dawki plazmidu dwa razy w tygodniu - w sumie 14 dawek w ciągu siedmiu tygodni konwencjonalnej chemioterapii i radioterapii.


Jak działa medykament? Połknięte liposomy uwalniają w przełyku fragment DNA (plazmid), który koduje naturalnie występujący w organizmie enzym, chroniąc w ten sposób wrażliwe na promieniowanie tkanki przewodu pokarmowego. Poza zgagą u jednego pacjenta i łagodnym zaparciem u innego nie zaobserwowano innych problemów.


Co ważne, zastosowanie plazmidu z MnSOD miało ograniczone działanie i nie uodporniło na promieniowanie czy chemioterapię komórek nowotworu. Obecnie twórcy metody pracują nad zastosowaniem jej w leczeniu raka prostaty, jajnika i macicy.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH