Elektroniczna pigułka lekiem na otyłość?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-03-2011, 14:57

Elektroniczna pigułka lekiem na otyłość?

Elektroniczna pigułka wytwarzająca uczucie sytości została wprowadzona na europejski i amerykański rynek.

Ma zastąpić skomplikowane operacje opaskowania żołądka w stanach chorobliwej otyłości - poinformował  magazyn Technology Review.

Elektroniczna pigułka Abiliti stworzona przez amerykańską firmę Intrapace i naukowców z University of California, ma wspomóc proces leczenia chorobliwej otyłości i jednocześnie zastąpić pionową plastykę żołądka lub opaskowanie konieczne w ostrych stanach.

Abiliti ma wielkość małego rozrusznika serca i jest wszczepiana w jamie brzusznej przy użyciu laparoskopu, w bezpośredniej bliskości żołądka. Prowadzą do niego dwa odprowadzenia. Pierwsze służy do jego stymulowania, drugie - do odbierania bodźców.

To drugie odprowadzenie jest mocowane do receptorów nerwów odcinka poza żołądkiem. Przesyła ono do mózgu poprzez nerw błędny odczucie sytości. Pigułka uruchamia przesyłanie sygnałów w momencie, kiedy pierwsze odprowadzenie przekaże sygnał o posiłku dostającym się do żołądka, zanim jednak zostanie on wypełniony.


Abiliti steruje procesor. Poza generowaniem zmiennych sygnałów sytości - aby system nerwowy nie przyzwyczaił się do nich i nie zaczął ich ignorować - w urządzeniu zainstalowano także pamięć i chip sieci bezprzewodowej oraz akcelerometr. To ostatnie urządzenie określa ile zaplanowanych ćwiczeń wykonał pacjent i przekazuje dane o tym, wraz odczytami stanu chorego, do pamięci pigułki. Dane z pamięci może odczytać lekarz przy pomocy laptopu wyposażonego w sieć bezprzewodową.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH