EMA ocenia kolejną szczepionkę mRNA. Będzie wytwarzana przez naszych sąsiadów

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   23-03-2021, 12:12

EMA ocenia kolejną szczepionkę mRNA. Będzie wytwarzana przez naszych sąsiadów Na wejście na rynek czeka kolejny preparat przeciw covid-19 Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

EMA rozpoczęła przyśpieszoną ocenę CureVac w połowie lutego. Może udzielić pozytywnej opinii szczepionce jeszcze przed początkiem maja. Produkcja może ruszyć w połowie roku i osiągnąć pełne moce w lipcu.

Jak poinformował Christian Hartel, szef koncernu chemicznego Wacker, którego firma będzie fizycznie produkować szczepionki CureVac, opracowane przez naukowców z Tybingi, Europejska Agencja Leków (EMA) może udzielić pozytywnej opinii produktowi jeszcze przed początkiem maja. Czyli znacznie wcześniej, niż przewiduje to harmonogram.

Preparat oparty na technologii mRNA
EMA rozpoczęła przyśpieszoną ocenę CureVac w połowie lutego. Przedsiębiorstwo biotechnologiczne z Tybingi odpowiedzialne za opracowanie formuły szczepionki spodziewa się jednak, że proces nie zostanie ukończony przed końcem drugiego kwartału (koniec czerwca). Ocenę komplikuje pojawianie się nowych wariantów wirusa.

Umowa zawarta przez Komisję Europejską z CureVac w listopadzie 2020 r. opiewa na 225 mln dawek, z opcją dodatkowych 180 mln. Preparat ten jest oparty na technologii mRNA, podobnie jak produkty BioNTech-Pfizer i Moderny.

Pełne moce produkcyjne w lipcu
Koncern Wacker chce w związku z tym już w pierwszej połowie roku 2021 ruszyć z produkcją szczepionek i osiągnąć pełne moce w lipcu. Oznaczałoby to 100 milionów dawek produktu schodzących z linii produkcyjnej w samym tylko bawarskim przedsiębiorstwie.

Oprócz niego CureVac mają też dostarczać na europejski rynek Bayer z Nadrenii i szwajcarski Novartis.

Zapowiedzi producenta entuzjastycznie skomentował dziennik "Frankfurter Rundschau": Byłaby to dobra wiadomość (...). Mówi się o poważnych skutkach ubocznych szczepionki (AstraZeneca). Nic z tego nie zostało jeszcze udowodnione. Ale mimo wszystko: inna szczepionka na rynku bardzo by pomogła".

Firma mogłaby docelowo podwoić produkcję
Christian Hartel podkreślił, że jego firma mogłaby docelowo nawet podwoić produkcję - do 200 mln dawek rocznie. Słowa te padły w czasie, gdy część krajów, na skutek pojawiających się informacji o powikłaniach po szczepieniu, wstrzymała szczepienia brytyjsko-szwedzkim preparatem AstraZeneca.

Jednak Europejska Agencja Leków (EMA) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziły szybko, że AstraZeneca jest "skuteczna i bezpieczna". Także badania przeprowadzone w USA wykazały, że AstraZeneca ma 79 proc. skuteczności w zapobieganiu objawowej postaci tej choroby i w 100 proc. chroni przed jej ciężkim przebiegiem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH