EMA rekomenduje podanie drugiej dawki Confirmaty po 3 tygodniach

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   29-01-2021, 12:34

EMA rekomenduje podanie drugiej dawki Confirmaty po 3 tygodniach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała podawanie drugiej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 firm Pfizer/BioNTech 21 dni po podaniu pierwszej - poinformowano w komunikacie EMA.

Do tej pory na oznakowaniu szczepionki zawarta była informacja, że druga dawka powinna zostać podana "co najmniej 21 dni" po pierwszej. To zalecenie ma być teraz zaktualizowane.

W informacji o produkcie podano, że uczestnicy szczepień, których dane wykorzystano do obliczenia skuteczności szczepionki, otrzymali drugą dawkę w ciągu 19 do 42 dni po pierwszej dawce. Dodano też zdanie z informacją, że 93,1 proc. tych osób otrzymało drugą dawkę 19 do 23 dni po pierwszej dawce.

EMA w komunikacie podkreśla, że obecnie nie ma danych o skuteczności szczepionki podawanej poza odstępami czasu, stosowanymi w badaniach klinicznych. Producenci ze swojej strony ostrzegają, że nie mają dowodów na to, że ich szczepionka będzie nadal chronić przed koronawirusem, jeśli druga dawka zostanie podana później, niż przewidziano to w badaniach.

Agencja Reuters przypomina, że Wielka Brytania, Meksyk i kilka krajów UE, w tym Dania, Francja, Niemcy i Holandia rozważają lub wdrożyły już strategię opóźnień przy podawaniu drugiej dawki szczepionki.

W ten sposób, według Reutera, kraje te chcą dostosować się do opóźnień w dostawach preparatu i zapewnić ochronę jak największej grupie ludzi w obliczu rozprzestrzeniania się wysoce zakaźnych wariantów koronawirusa - brytyjskiego i południowoafrykańskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH