EMA: ryzyko związane z przyjmowaniem Simbifloru 2 jest niewielkie

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   07-07-2017, 15:06

EMA: ryzyko związane z przyjmowaniem Simbifloru 2 jest niewielkie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ocena przeprowadzona przez Europejską Agencję Leków wykazała, że Symbioflor 2 i jego odpowiedniki mogą nadal być stosowane w leczeniu zespołu jelita drażliwego (irritable bowel syndrome, IBS) u osób dorosłych. Jest jedno "ale".

Lek ten nie powinien być dłużej szeroko stosowany w leczeniu tak zwanych czynnościowych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, grupy zaburzeń o różnorodnym podłożu, które mogą wymagać różnych metod  leczenia.Symbioflor 2, który zawiera bakterie Escherichia coli, jest  probiotykiem co oznacza, że sprzyja rozwojowi pożytecznych organizmów („flory”) w jelicie.

Po raz pierwszy został wprowadzony do obrotu w Niemczech w latach pięćdziesiątych, a następnie w Austrii i na Węgrzech.

Komitet EMA ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) wypracowując wnioski, ocenił wszystkie dostępne dane dotyczące skuteczności i bezpiecznego stosowania leku Symbioflor 2.

Dane obejmowały badania kliniczne, publikacje naukowe, doświadczenia po wprowadzeniu produktu do obrotu, jak również informacje dostarczone przez podmiot odpowiedzialny oraz stanowisko grupy ekspertów, powołanej do oceny leku Symbioflor 2.

Przeprowadzona analiza nie wykazała nowych danych  potwierdzających skuteczność produktu leczniczego Symbioflor 2, które pojawiłyby się od momentu uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Dostępne dane sugerują, że ryzyko związane z przyjmowaniem leku Simbiflor 2 jest niewielkie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH