EMA zatwierdziła deksametazon w leczeniu chorych na COVID-19

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   21-09-2020, 09:02

EMA zatwierdziła deksametazon w leczeniu chorych na COVID-19 Deksametazon można uznać za opcję leczenia u dorosłych i nastolatków potrzebujących tlenoterapii (Fot. Archiwum)

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację dotyczącą stosowania znanego steroidowego leku, deksametazonu, w leczeniu pacjentów z COVID-19 poddawanych tlenowej lub mechanicznej wentylacji.

EMA oceniła w piątek (18 września) opierając się na przeglądzie wyników badania przeprowadzonego przez brytyjskich naukowców, że deksametazon - szeroko stosowany lek przeciwzapalny - można uznać za opcję leczenia u dorosłych i nastolatków potrzebujących tlenoterapii.

Zalecana dawka dla dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat i wadze co najmniej 40 kg to 6 miligramów raz dziennie przez maksymalnie 10 dni - podała EMA.

Deksametazon to lek kortykosteroidowy, który został dopuszczony do obrotu w UE i jest dostępny od kilkudziesięciu lat. Może być stosowany w leczeniu licznych stanów zapalnych oraz w celu zmniejszenia odpowiedzi immunologicznej organizmu w leczeniu alergii i chorób autoimmunologicznych.

Jest również stosowany z lekami przeciwnowotworowymi w leczeniu niektórych rodzajów raka i w celu zapobiegania wymiotom. Deksametazon został po raz pierwszy uznany za potencjalne skuteczny w leczeniu COVID-19 ze względu na zdolność do zmniejszania stanu zapalnego, który odgrywa ważną rolę w procesie chorobowym u części pacjentów przyjmowanych do szpitala z powodu COVID-19.

Łukasz Osiński (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH