EMA: zgony osób starszych bez związku ze szczepieniem przeciw Covid-19

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   29-01-2021, 15:32

EMA: zgony osób starszych bez związku ze szczepieniem przeciw Covid-19 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgony osób starszych po podaniu szczepionki Pfizer-BioNTech przeciw Covid-19 nie miały związku ze szczepieniem - podała w Europejska Agencja Leków (EMA) w opublikowanym 29 stycznia raporcie. Dokument potwierdził bezpieczeństwo tego preparatu.

Jak napisano, komitet ds. bezpieczeństwa EMA zbadał przypadki śmierci osób w zaawansowanym wieku i o słabym zdrowiu, lecz nie znalazł danych sugerujących związek zgonów ze szczepieniem preparatem Comirnaty. Pierwsze takie doniesienia pojawiły się w Norwegii i dotyczyły osób powyżej 80. roku życia.

"W wielu przypadkach dotyczących osób powyżej 65. roku życia, progresja (wielu) występujących wcześniej chorób wydawała się być prawdopodobnym wyjaśnieniem zgonu" - napisała agencja. Jak dodano, niektóre ze zmarłych osób jeszcze przed szczepieniem były objęte opieką hospicyjną.

Dokonany przez EMA przegląd nowych danych dotyczących bezpieczeństwa szczepionki nie ujawnił nowych efektów ubocznych poza tymi już znanymi. Najpoważniejszym jest anafilaksja, czyli gwałtowna reakcja alergiczna, która - jak wynika z danych z USA - zdarzała się w 11 przypadkach na milion.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH