Epidemia koronawirusa negatywnie wpływa na jakość snu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   15-10-2020, 15:02

Epidemia koronawirusa negatywnie wpływa na jakość snu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Epidemia wirusa SARS-CoV-2 ma negatywny wpływ na sen, pomimo tego, że w jej trakcie ludzie śpią dłużej - wynika z badania opublikowanego w naukowym piśmie “Frontiers in Psychology”.

Według badania przygotowanego przez fińskich psychologów epidemia nasila podświadomy lęk ujawniający się podczas snu.

Z ankiety przeprowadzonej na ponad 4000 mieszkańców Finlandii wynika, że w grupie liczącej prawie 800 osób wystąpiły koszmary, co autorzy badania ocenili jako przejaw wewnętrznego niepokoju.

- Wysnuliśmy na tej podstawie wniosek, że takie ekstremalne formy snu (…) mogą odzwierciedlać stan umysłu badanych osób - wskazali autorzy studium, odnotowując, że większość z ponad 4000 ankietowanych deklarowała dłuższy czas spania niż przed nastaniem epidemii.

W badaniu opublikowanym przez "Frontiers in Psychology" blisko 30 proc. ankietowanych wskazało, że w okresie epidemii miało częściej koszmarne sny niż przed COVID-19, zaś 10 proc. miało większe trudności z zaśnięciem.

Badanie fińskich psychologów potwierdziło obserwacje zawarte m.in. w studium londyńskiej kliniki Millpond z lipca br. dotyczącego snu dzieci w czasie pandemii COVID-19. Potwierdzono w nim, że dzieci w wieku 5-13 lat śpią gorzej niż przed nastaniem epidemii.

Londyńscy psycholodzy zauważyli, że podczas pojawienia się pierwszej fali koronawirusa, liczba dzieci skarżących się na pogorszenie snu wzrosła o 30 proc. wobec analogicznego okresu w latach 2018 r. i 2019 r.

Z obserwacji lekarzy z kliniki wynika, że znaczący wpływ na zaburzenie snu dzieci miał fakt pozostawania przez nie w domach z powodu przymusowej izolacji społecznej i konieczności odbywania zajęć szkolnych w ramach teleszkoły.

O pogorszeniu się jakości snu podczas pandemii mówił też prof. dr hab. n. med. Adam Wichniak z III Kliniki Psychiatrycznej i Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, podczas wykładu "Zaburzenia snu w czasach pandemii Covid-19" w ramach konferencji "Polska w Europie" (Warszawa, 25-26 września br.).

Im dłużej trwa stan epidemii, tym bardziej dostrzegamy, że ma wpływ nie tylko na zdrowie, ale też na zdrowie psychiczne. Zmieniła wszystko niezbędne do tego, żeby dobrze spać - ocenił prof. Wichniak.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH