Epidemiolog prognozuje: powrót do normalności jesienią 2021 roku

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   26-11-2020, 14:02

Epidemiolog prognozuje: powrót do normalności jesienią 2021 roku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Powrót do jakiejś formy normalnego życia będzie możliwy jesienią 2021 roku, pod warunkiem, że zadziała program szczepień przeciwko Covid-19 - powiedział w stacji BFM TV francuski epidemiolog Arnaud Fontanet. Warunkiem jest jednak zaszczepienie 80-90 proc. ludności.

- Jeśli uda nam się zaszczepić 80-90 proc. Francuzów, pod ochroną będzie taka część populacji, że możemy logicznie myśleć o powrocie do normalnego życia dopiero jesienią 2021 r. - zaznaczył Fontanet. Dodał, że trzeba również brać pod uwagę, że szczepionki nie są w 100 proc. skuteczne.

Naukowiec podkreślił, że taki poziom zaszczepienia jest niezwykle ambitnym celem biorąc pod uwagę istniejącą obecnie nieufność do szczepionek. Fontanet przypomniał, że obiecujące wyniki przedstawiane przez producentów szczepionek muszą jeszcze zostać potwierdzone publikacjami naukowymi.

Fontanet jest profesorem Instytutu Pasteura w Paryżu i członkiem Rady Naukowej doradzającej rządowi Francji w walce z epidemią koronawirusa.

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział we wtorek, że program szczepienia przeciwko Covid-19 we Francji ruszy pod koniec grudnia. Najpierw mają być zaszczepione osoby starsze i najbardziej narażone na infekcję.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH