EuroAPI: Francja chce się uniezależnić od dostaw API

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   16-02-2021, 11:04

EuroAPI: Francja chce się uniezależnić od dostaw API Koncern stawia na szeroką gamę ok. 200 API z produktami wolumenowymi i niszowymi. Do tego chce wykorzystać swoją rozległą sieć handlową obejmującą ponad 80 krajów (fot. Pixabay)

We Francji uruchomiono projekt EUROAPI, który ma uniezależnić Europę od dostaw substancji aktywnych pochodzących z innych regionów świata, głównie Azji. A gdzie na tym rynku jest Polska?

Co oznacza to rozdrobnienie?
- Dzisiejszy rynek surowców dostarczanych do produkcji substancji czynnych został w dużym stopniu zdominowany przez producentów chińskich i indyjskich. Jeśli w Polsce chcemy rozwijać liczbę fabryk produkujących substancje czynne nie możemy o tym zapominać - ocenił Bogdan Maślanek, dyrektor operacyjny JB API Zakładów Farmaceutycznych Polpharma, podczas niedawnego posiedzenia senackiego Zespołu ds. zdrowia publicznego.

Zgromadzeni omawiali m.in. zmiany rynku leków oraz substancji czynnych w Polsce i na świecie.

- Na dziś w Polsce jest ograniczona liczba dostawców surowców, intermediatów, półproduktów wykorzystywanych w produkcji substancji czynnych. Jesteśmy bardzo małym graczem. Ten rynek jest bardzo mocno konkurencyjny i jest na nim bardzo duża walka. Należy o tym pamiętać - dodał.

Szczególnie w kontekście kolejnych planów gospodarczych rządu. Był już plan Morawieckiego - Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Teraz pora na kolejną strategię. Tym razem ma on nosić nazwę Nowy Polski Ład.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH